W Jastrzębiu-Zdroju zorganizowano niezwykłą akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem. Wszyscy potrzebujący mogli zjeść coś ciepłego, wziąć sobie ciepłe ubrania, a nawet zrobić badania czy porozmawiać z pracownikami Urzędu Pracy.
17 października został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem już w 1992 roku. Jakiś czas później zaczęto go obchodzić także w Polsce i z tej okazji organizować różne wydarzenia.
W tym roku specjalną akcję zaplanował Ośrodek Społeczny w Jastrzębiu-Zdroju. 17 października na Placu Reprezentacyjnym rozstawiono przeróżne stoiska. Można było m.in zjeść pyszną grochówkę ugotowaną przez Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju, sprobować śląskiego kołacza przygotowanego przez Koło gospodyń wiejskich z Ruptawy czy napojów od Stowarzyszenia Aktywistycznego Jastrzębie. Potrzebujący mogli także wziąć sobie ciepłe ubrania i paczki ze środkami czystości. Co więcej, mieli możliwość wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. Swoje oferty przedstawił też Powiatowy Urząd Pracy, by pomóc biednym znaleźć źródło stałego przychodu. Ponadto, można było także obejrzeć wystawę zdjęć dotyczącą ubóstwa w Jastrzębiu-Zdrój.
– “Impreza nie odbyłaby się, gdyby do organizacji nie włączyło się szerokie grono ludzi dobrej woli. To dzięki nim mogliśmy poczęstować wszystkich potrzebujących ciepłym posiłkiem. Kolejny raz przekonaliśmy się, że współpraca się opłaca. Za co chcemy wszystkim serdecznie podziękować” – powiedziała Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju.
Szacuje się, że w Polsce zasięg skrajnego ubóstwa to 4,2 proc. Ten problem często dotyczy osób starszych, które dostają niską emeryturę, ale wciąż zbyt wysoką, by zostać zakwalifikowanym do pomocy. Takie przypadki zdarzają się także w Jastrzębiu-Zdroju. Dlatego OPS robi wszystko, by pomóc tym ludziom.
– “Staramy się pomóc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje. Jeśli osoba przekracza kryterium dochodowe, to zazwyczaj uwzględniamy ją w dodatkowej pomocy jaką organizują jastrzębskie stowarzyszenia i organizacje. Ze swojej strony zapewniamy pracę socjalną, pomoc prawną, żywność, odzież, a w szczególnych sytuacjach zasiłek celowy specjalny. Staramy się pomóc każdej osobie, która faktycznie tego potrzebuje” – podkreśla Klaudia Nietrzebka.
Źródło: jastrzebieonline.pl