Ważne odkrycie naukowców. Istnieje gen, który blokuje groźne wirusy

Amerykańcy naukowcy odkryli, że małpy i myszy mają gen, który blokuje groźne wirusy, takie jak HIV albo Ebola. Ważny jest fakt, że ten gen występuje również u ludzi! Jednak jego wersja jest trochę zmodyfikowana.

Naukowcy z University of Utah Health i The Rockefeller University odkryli, że organizmy myszy i małp posiadają gen, który blokuje groźne wirusy. Jest to gen CHMP3, a u zwierząt retroCHMP3. Wpływa on na utrzymanie integralności błony komórkowej oraz uczestniczy w procesie podziału komórek.

Zespół naukowy stwierdził, że zmodyfikowany gen ma zdolność kodowania zmienionego białka i następnie blokowania wirusów tak, by nie zainfekowały innych komórek. Badacze podkreślają, że jeśli uda się ten gen zmodyfikować u ludzi, to walka z takimi wirusami jak HIV i Ebola będzie o wiele skuteczniejsza.

Odkrycie jest szczególnie ważne dla ludzi, którzy są nosicielami HIV, lub zostali zakażeni Ebolą. To dlatego, że te wirusy przenikają przez błony komórkowe i potem rozwijając się w komórkach, roznoszą się po całym ciele. RetroCHMP3 opóźnia ten proces i przez to wirus nie jest w stanie rozmnażać się tak szybko.

“To było nieoczekiwane odkrycie. tylko niewielkie spowolnienie naszej biologii komórkowej wyłącza replikację wirusa” – powiedział dr Nels Elde, kierownik badań.

Naukowcom udało się wyprodukować zmodyfikowaną wersję CHMP3. Następnie zainfekowali hodowlę komórkową wirusem HIV. Po jakimś czasie okazało się, że patogen zaczął się oddzielać od komórek.

CHMP3 zmodyfikowane przez badaczy uniemożliwiło pączkowanie komórkom zakażonym wirusem HIV. Kierownik Wydziału Biochemii na University of Utah Health, Wes Sundquist, zaznaczył, że dzięki temu odkryciu będzie można w przyszłości łatwiej zwalczać groźne choroby. Być może będzie to prawdziwy przełom w medycynie.

Badania zostały opublikowane na łamach czasopisma “Cell”.

Źródło: tech.wp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły