Victoria Evans pobiła rekord Guinnessa – w 40 dni przepłynęła samotnie Atlantyk. Jej niezwykły wyczyn był wyrazem wsparcia dla organizacji, która pomaga zmniejszać nierówności w sporcie i zachęca dziewczynki do aktywności fizycznej.
Vicotira Evans wyruszyła z Teneryfy 11 lutego 2022. Pokonała dystans 4740 kilometrów w 40 dni, 21 godzin i 1 minutę i dotarła na Barbados. Organizacja Ocean Rowing Society podała dane, według których aż 163 razy próbowano pokonać tą trasę. Victorii się to udało i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, jako że pobiła rekord o 8 dni.
Jej wyprawa zakończyła się sukcesem. Jednak było to niesamowicie trudne zadanie. Kobieta przyznaje, że najbardziej bała się czyszczenia spodu łodzi. Robiła to raz w tygodniu i musiała schodzić do wody o głębokości 5km.
Do przepłynięcia przez Atlantyk kobieta szykowała się przez 4 lata. Trenowała nie tylko swoje ciało, ale także swój umysł.
Sport zmienia życie
Victoria zaczęła swoją przygodę ze sportem dosyć późno. Gdy była nastolatką zmagała się z depresją i zaburzeniami odżywiania. Aktywność fizyczna wydawała się jej stratą czasu. Dopiero kiedy przeprowadziła się do Szwajcarii, odkryła, że kocha się ruszać. Zaczęła chodzić po górach, wspinać się, biegać. Zobaczyła, że sport przynosi same dobre efekty – nie tylko była w lepszej kondycji fizycznej, ale także czuła się bardziej pewna siebie.
Zdobyła Mont Blanc, Kilimandżaro i Gran Paradiso w ciągu 5 tygodni. Potem przebiegła półmaraton. Pierwszy raz płynęła łodzią wiosłową w 2019 roku. W tamtym momencie zdecydowała się wziąć udział w Talisker Whiskey Atlantic Challenge.
Victoria głośno mówi o tym, że sport zmienił jej życie na lepsze. Dlatego chciała połączyć przepłynięcie Oceanu Atlantyckiego z wsparciem jakiejś organizacji charytatywnej. Wybrała Women In Sport.
– “Chciałam, aby wyzwanie było na tyle duże, aby przyczyniło się do dyskusji na temat potrzeby większej równości płci w sporcie. Sport przyczynił się do pozytywnych zmian w moim życiu, dlatego stał się moją pasję, oprócz pracy jako prawniczki sportowej. Moim celem było zwrócenie uwagi na aktualne problemy, dawanie przykładu innym kobietom i zbiórka dla Women In Sport, organizacji charytatywnej, która przyczynia się do dużych zmian w sporcie. Zarówno w swoich osobistych, jak i zawodowych doświadczeniach była świadkiem wielu barier w sporcie, jakie istnieją dla kobiet, jak muszą walczyć o zmianę przepisów i kształtować politykę, która zwiększy ich aktywność i zapewni większe możliwości” – powiedziała w rozmowie z National-Geographic.pl.
Źródło: national.geographic.pl