W Polsce powstaje pierwsza kobieca reprezentacja amp futbolu!

Amp futbol to niezwykła dyscyplina sportowa. Jest to rodzaj piłki nożnej uprawianej przez osoby po jednostronnej amputacji kończyny dolnej. W Polsce od dawna już istnieje męska reprezentacja. Teraz powstaje drużyna pań.

W pierwszy weekend kwietnia odbyło się pierwsze zgrupowanie nowej reprezentacji, w którym brało udział 8 kobiet. W stworzenie jej zaangażował się Łukasz Matusik, który jest koordynatorem sekcji kobiet na mistrzostwach Europy w amp futbolu.

– “Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona, jak dziewczyny, które miały pierwszy raz kontakt z piłką, świetnie sobie radziły i jakie było ich zaangażowanie w treningi. Podeszły w pewnym momencie inne osoby, które nie mogły uwierzyć, że pierwszy raz ze sobą trenujemy. Mogłyśmy się tak dobrze zgrać już na pierwszym zgrupowaniu, więc nawet nie chcemy wiedzieć, co będzie za kilka miesięcy” – mówi Monika Kuklik, która profesjonalnie zajmuje się sportem i brała udział w zgrupowaniu.

Przepis na szczęście

Amp futbol może przynieść wiele radości. Dużą rolę gra nie tylko aspekt fizyczny tej dyscypliny, ale także społeczny.

“Wszystko jest tu ważne. Bardzo ważne jest to, że stworzyliśmy drużynę, z którą możemy walczyć o tytuł mistrza świata, Europy. Też to, że możemy razem podróżować, zwiedzać świat i asymilować osoby po amputacji. Bo oczywiście bardzo istotny jest aspekt sportowy, ale w każdej dyscyplinie sportowej jest też ważny aspekt społeczny” – podkreśla.

“Poczułam, że nie jestem sama i problem amputacji nie dotyczy tylko mnie” – powiedziała Justyna Bzdela po zgrupowaniu.

Dla Łukasza Matusika najważniejsze jest to, że widzi, że amp futbol pozwala tym kobietom spełniać marzenia.

– “To jest najpiękniejsze, bo szczęścia nie da się kupić w sklepie, a uśmiech tych osób to najlepsza zapłata za naszą pracę”

Chociaż zawodniczki najpierw miały pełne obawy, to na zgrupowaniu pokonały swój lęk. Trening dał im wiele radości.

“Często obawiają się tego, że nie uprawiały żadnego sportu wcześniej. Boją się o to, czy sobie poradzą, czy nie zrobią sobie krzywdy na boisku” – przyznaje Łukasz Matusik.

Ta sama ósemka jest chętna, by trenować dalej. W ten sposób powstaje pierwsza w Polsce reprezentacja amp futbolu kobiet.

– “To oznacza, że to nie jest takie straszne, jak sobie na początku wyobrażały” – zaznacza trener.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły