Wolontariat towarzyszący, czyli jak możemy pomóc starszym osobom

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Każdego z nas czeka starość. Dlatego warto choć przez chwilę zastanowić się co można zrobić, by spędzić ją w najpiękniejszy sposób. Do wolontariatu towarzyszącego zachęca m.in Stowarzyszenie mali braci Ubogich.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), polskie społeczeństwo staje się coraz starsze. W 2021 roku odsetek osób w wieku 60+ przekroczył 25%, a ten trend starzenia się ludności jest systematycznie rosnący.

Jednak starość w Polsce nie zawsze jest łatwa. Badanie przeprowadzone przez Stowarzyszenie “mali bracia Ubogich” w 2023 roku pokazało, że co czwarta osoba w wieku 80 lat i więcej zmaga się z samotnością.

Dlatego dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich podkreśla to jak ważne jest, by wspierać osoby starsze w walce z samotnością.

Widzimy, jak bardzo starszym osobom potrzeba relacji. Gdy bliscy umierają, dzieci daleko wyjadą, a nie ma w otoczeniu innych ludzi utrzymujących kontakt, którym na nas zależy, wkrada się samotność. Wtedy dosłownie kwestią życia jest obecność kogoś, kto ma czas, obdarzy uwagą, dla kogo chce się jeszcze żyć. Dlatego prowadzimy wolontariat towarzyszący. Wiemy, że najlepszym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka – mówi Joanna Mielczarek.

O potrzebie posiadania kogoś bliskiego mówią sami seniorzy.

Utrzymywać kontakty, dbać o relacje i ufać ludziom, a jednocześnie rozważnie wybierać osoby, którym się ufa – podkreśla. – Kontakty z ludźmi są bardzo ważne w każdym wieku, a w starszym szczególnie. Dziś tak szybkie tempo pracy, życia, że się nie zawsze pamięta o tym, by pielęgnować relacje, nawet te z rodziną czy dobrymi znajomymi – zaznacza pani Hanna.

“Dlatego nasza działalność i Program „Obecność” są tak ważne. I każdy może ją wspomóc. Samotność jest chorobą przewlekłą, dlatego stałe wpłaty są dla nas takie ważne. Tu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wpisali nasz Program „Obecność” na listę swoich zobowiązań stałych. To dla nas bezcenne. Nie poprzestawajcie” – mówi dyrektor Mielczarek.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły