Zmiany w leczeniu szpiczaka – sukces polskich naukowców

Polscy hematolodzy odnieśli sukces w Stanach Zjednoczonych. Zaplanowali nową metodę leczenia szpiczaka plazmocytowego. Ich wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie “The Lancet Oncology” i przedstawiono podczas konferencji ASCO.

Polscy naukowcy znaleźli nowy sposób na leczenie szpiczaka. Bowiem opracowali plan, w którym stosuje się o wiele bardziej intensywne leczenie polegające na podaniu trzech leków.

– “To silniejsze leczenie lepiej powstrzymuje nawroty choroby” – mówi Krzysztof Giannopoulos.

– “To zmiana koncepcji terapii. Dotychczas leczenie podtrzymujące to był jeden lek, podawany w sposób ciągły. Nasza koncepcja była taka, że pogłębiły efekt terapii dając trzy leki, które nie są chemioterapeutykami. Nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo terapii, są dobrze tolerowane. Okazuje się, że takie wzmocnienie efektu terapeutycznego jest w pewnych grupach pacjentów bardzo pożądane. Nasze badanie dowiodło, że ryzyko progresji zmniejsza się o 50 procent, jeśli pacjent otrzymuje trzy leki zamiast jednego. Co ważne, to jest terapia zindywidualizowana, nie musimy dawać zawsze trzech leków, możemy się wycofywać, dla pacjentów lepiej rokujących” – zaznaczył jeden z autorów badania, profesor Giannopoulos.

Leczenie polega na podawaniu trzech leków – dwóch doustnie i jednego dożylnie.

Polscy naukowcy z Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego będą próbować uzyskać refundację tego nowego modelu leczenia. Skorzystałoby z niego 800 pacjentów, czyli jedna trzecia chorujących na szpiczaka plazmocytowego.

– “Duże wyzwanie to wykorzystanie wyników badania akademickiego niekomercyjnego do zmiany terapii systemowej. W Stanach Zjednoczonych nie ma z tym problemu. W Europie, a w Polsce szczególnie inicjatorami zmian były do tej pory głównie firmy farmaceutyczne. Polscy pacjenci już mają jednak korzyść: 90 procent pacjentów, którzy brali udział w badaniu klinicznym, to polscy pacjenci, leczeni w Polsce. Ostatnie decyzje refundacyjne zwiększyły bardzo dostęp do leków dla chorych na szpiczaka. To dobrze rokuje” – podkreśla naukowiec.

W badaniu przeprowadzonym przez polskich naukowców wzięło udział aż 200 pacjentów. Aż 10 procent z nich to Amerykanie z University of Chicago. To dlatego, że właśnie ta uczelnia była partnerem merytorycznym polskiego badania.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły