104-latka uczy się czytać i pisać. Spełnia swoje marzenia!

Swoją naukę czytania i pisania zaczęła w wieku 103 lat. Przyznaje, że zawsze marzyła o tym, by móc samodzielnie napisać swoje nazwisko. Teraz nie wyobraża sobie poranka bez przeczytania najnowszych informacji ze świata w codziennej gazecie. Staruszka pokazuje, że nigdy nie jest za późno, by spełnić swoje marzenia.

Kuttiyamma urodziła się w wiosce Ezhava w Indiach. Pochodzi z wiejskiej rodziny, która należała do jednej z najniższych kast. Zdobycie wykształcenia było dla niej nieosiągalne. Przez całe swoje życie musiała ciężko pracować.

“Moi rodzice pracowali na roli, a moim obowiązkiem było gotowanie, pranie i prowadzenie domu dla mojej 11-osobowej rodziny” – opowiada w rozmowie z The Guardian

Już w wieku 16 lat kobieta wyszła za mąż za TK Konti. Mężczyzna sprzedawał leki ziołowe w małym sklepiku. Kuttiyamma urodziła i wychowała 5 dzieci. Jej miejsce było w domu – wszystkie jej obowiązki wiązały się z gospodarstwem domowym. Choć nigdy jej to nie przeszkadzało, to jednak czuła, że czegoś jej brakuje.

“Zawsze byłam ciekawa tego, co dzieje się na całym świecie” – Kobiecie często było przykro, że nie może przeczytać niczego sama. Musieli za nią to robić inni. – “Zawsze chciałam napisać swoje nazwisko i adres” – mówi o swoim marzeniu.

Dopiero kiedy miała 103 lata, natrafiła się możliwość rozpoczęcia nauki. Co ciekawe, namówiła ją do tego sąsiadka – Rehana John, która jest nauczycielką. Rehana już wcześniej uczyła osoby starsze – dotychczas jej najstarszy uczeń miał 85 lat. Dlatego wiedziała, w jaki sposób pomóc 103-letniej Kuttiyammie uczyć się czytać i pisać.

Kobiety świetnie się dogadują. Kuttiyamma okazała się być idealną uczennicą. Ich komunikacja czasem była zaburzona przez kłopoty ze słuchem i wzrokiem 104-latki. Jednak nie była to wielka przeszkoda. Mieszkanka Indii spełniła swoje marzenia. To dlatego, że bardzo ciężko na to pracowała – prosiła o lekcje codziennie.

Po miesiącach nauki Kuttiyamma zdecydowała się na przystąpienie do egzaminów. Z egzaminu sprawdzającego umiejętności czytania i pisania uzyskała 89%. Zaś z egzaminu z matematyki 104-latka może pochwalić się wynikiem 100% !

To osiągnięcie jest na tyle niesamowite, że kobieta otrzymała gratulacje od indyjskiego ministra edukacji.

Źródło: deon.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły