Poznajcie wyjątkowe miejsce… To pralnia, w której pracują niepełnosprawni.

Miejsce, w którym nie ma żadnych ograniczeń. Pralnia ekologiczna, której wszyscy pracownicy są radośni i pełni chęci. Otworzył ją Zakład Aktywizacji Zawodowej białogardzkiej Spółdzielni Socjalnej Feniks i zatrudnił w niej niepełnosprawnych.

Praca w ekologicznej pralni w Karlinie jest dla osób niepełnosprawnych prawdziwą szansą na to, by nie tylko zdobyć cenne doświadczenie, ale także docenić swoją wartość.

“Staję tu dziś przed wami, choć siedzę na wózku inwalidzkim. Staję odmieniona. Byłam osobą cichą, dziś jestem otwarta, waleczna i uśmiechnięta” – opowiada Jowita Przybysz. – “Ta praca to dla nas dobry start. Pozwala zdobyć doświadczenie, które obok wykształcenia jest dziś niezbędne. Wiem, bo sama długo szukałam zatrudnienia. W tym miejscu czujemy, że jesteśmy kapitałem społeczeństwa. Tempo pracy dostosowuje się do naszych możliwości. Jesteśmy ważni!”

W pralni pracuje 25 osób z niepełnosprawnością. Wszystkie przychodzą do pracy z uśmiechem na twarzy.

“Od 20 lat jestem na rencie. Bardzo trudno było mi znaleźć pracę, w której niepełnosprawność nie byłaby przeszkodą” – przyznaje Angelika Jarosz – “ogromnie ważna jest atmosfera w pracy. Każdy z nas jest traktowany indywidualnie, ma stanowisko dostosowane do swoich możliwości. To miejsce wyjątkowe, a do pracy przychodzimy z wielką radością.”

Białogardzka Spółdzielnia Socjalna Feniks działa od 2013 roku. W sumie zatrudnia aż 120 osób.

“Naszym celem od samego początku było umożliwienie podopiecznym aktywizacji społeczno-zawodowej. Takiego wsparcia potrzebuje wiele młodych osób, które z powodu różnych ograniczeń nie rozpoczynają pracy” – mówi Lidia Cesarz, prezes spółdzielni.

Warto zaznaczyć, że swoją cegiełkę dołożył także samorząd Karlina. Ofiarował on spółdzielni budynek, w którym teraz znajduje się pralnia.

“Stworzyliście wspaniałe miejsce. Nie tylko w sensie materialnym, gdyż obiekt ten zdecydowanie wyróżnia się na tle sąsiednich budynków. To miejsce wspaniałe przede wszystkim dlatego, że zatrudnione w nim osoby są szczęśliwe i mogą się spełniać zawodowo” – podkreśla burmistrz Karlina, Waldemar Miśko.

Pralnia została otwarta 4 lutego 2022 roku. Mogą korzystać z niej zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorstwa.

Źródło: gk24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły