12-latka uratowała czworo dzieci podczas powodzi. Dostała medal od prezydenta

12-letnia Tetiana Tułajdan uratowała czworo dzieci podczas powodzi w obwodzie zakarpackim na Ukrainie. Prezydent tego kraju, Wołodymyr Zełenski, odznaczył ją specjalnym medalem.

Zdecydowane działanie

Tetiana Tułajdan ma dwanaście lat i jest uczennicą VII klasy. Mimo młodego wieku, dziewczyna w trudnej sytuacji zachowała się bardzo dojrzale. Właśnie dlatego została odznaczona medalem za swój bohaterski czyn.

Dziewczynka uratowała czworo dzieci podczas powodzi w miejscowości Jasina na Zakarpaciu. W gronie tych dzieci był jej siedmioletni braciszek.

Kiedy poziom wody się podnosił, Tetiana od razu zareagowała. Jej rodziców nie było w domu, bo pracowali w tym czasie w polu. Dziewczynka najpierw wyłączyła prąd. Następnie poszła po dzieci z sąsiednich domów, gdzie woda sięgała już kolan. Chwyciła za ręce przestraszone dzieci, wzięła swojego brata i wszystkich zaprowadziła na strych. Tam razem czekali na przyjście dorosłych. Tetiana zdołała nieco uspokoić dzieci. Przez cały czas zachowywała zimną krew.

Bohaterski czyn

Odważny czyn Tetiany to przykład dla nas, dorosłych, który zasługuje na to, by wszyscy się o nim dowiedzieli – zaznaczył szef władz obwodowych Zakarpacia Anatolij Połoskow, który nagłośnił całą sprawę.

Spójrz w te oczy – nie ma w nich strachu. To oczy prawdziwego bohatera — Tetiany ze Stebnego, z okolic Rachowa. Młoda dziewczyna, nie bojąc się burz i strasznych żywiołów, uratowała brata i troje dzieci, które mieszają obok – napisał.

Połoskow chcąc jeszcze bardziej podkreślić zasługi nastolatki, zwrócił się do Państwowej Służby Ukrainy z prośbą o nominację Tatiany do nagrody Bohatera-Ratownika roku.

Zaś w czwartek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zeleński, odznaczył 12-latkę medalem “Za uratowane życie”. Takie medale są na Ukrainie przyznawane osobom za “ratowanie życia, aktywną działalność charytatywną, humanistyczną w dziedzinie zdrowia publicznego i zapobiegania wypadkom”. Według dekretu, który wydała głowa państwa, Tetiana dostała tą nagrodę za “odważne i bezinteresowne działania podczas powodzi”.

Źródło: o2.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły