Aplikacja, która pomoże w diagnozie depresji

Wkrótce aplikacja na smartfony może pomóc osobom z depresją w ocenie ich stanu zdrowia. Pacjenci często mają trudności z dokładną oceną swojego samopoczucia. Nowa aplikacja ma na celu ułatwienie tego procesu.

Naukowcy z Dartmouth College opracowali aplikację na smartfony, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania objawów depresji na podstawie obrazu twarzy. Aplikacja może zauważyć symptomy nawet przed świadomością użytkownika. W badaniu obejmującym 177 osób z dużej depresją aplikacja poprawnie zidentyfikowała wczesne oznaki choroby z dokładnością 75%. Oczekuje się, że technologia stanie się powszechnie dostępna w ciągu pięciu lat.

Aplikacja MoodCapture działa w tle każdorazowo, gdy użytkownik odblokowuje swój telefon przez system rozpoznawania twarzy. Wykorzystuje przedni aparat, aby zrobić wiele zdjęć twarzy użytkownika oraz otoczenia. Algorytm oparty na sztucznej inteligencji analizuje te zdjęcia w poszukiwaniu objawów klinicznych depresji.

Ludzie korzystają z oprogramowania do rozpoznawania twarzy setki razy dziennie, aby odblokować swoje smartfony. MoodCapture wykorzystuje podobną technologię rozpoznawania twarzy ze wsparciem AI, zatem istnieje ogromny potencjał skalowania tej technologii bez dodatkowego wkładu i obciążania użytkownika. Osoba po prostu odblokowuje telefon, a MoodCapture sprawdzi, czy powinna szukać pomocy – mówi prof. Andrew Campell, jeden z twórców. – Wiele naszych interwencji terapeutycznych w leczeniu depresji koncentruje się na dłuższych okresach czasu, ale u tych osób w ich stanie występują lepsze i gorsze momenty. Tradycyjne oceny nie uwzględniają większości tego, czym jest depresja. Naszym celem jest uchwycenie zmian w objawach, których doświadczają osoby cierpiące na depresję w codziennym życiu. Jeśli uda nam się to wykorzystać do przewidywania i zrozumienia szybkich zmian w objawach depresji, będziemy w stanie ostatecznie im zapobiec i leczyć – dodaje.

MoodCapture ma za zadanie ułatwić dostęp do wsparcia dla osób z depresją. Często wizyty u psychiatry zajmują niewielki procent życia pacjenta. Aplikacja dąży do zapewnienia natychmiastowego wsparcia, nie obciążając systemu opieki zdrowotnej.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły