Dobre zmiany w PKP? Szykuje się rewolucja

W nadchodzących latach PKP Intercity planuje zakup 35 nowoczesnych zespołów trakcyjnych, które będą posiadały zarówno elektryczne źródła zasilania, jak i silniki spalinowe. Będą to pierwsze pojazdy tego typu w taborze przewoźnika. Przetarg na ten zakup został już zakończony, a dostawca nowych jednostek został wyłoniony. To naprawdę dobre zmiany!

PKP Intercity to największy przewoźnik kolejowy w Polsce obsługujący trasy dalekobieżne. Większość jego pociągów kursuje po liniach zelektryfikowanych, jednak zdarza się, że używane są lokomotywy spalinowe, gdy trasy biegną przez odcinki pozbawione trakcji elektrycznej.

Wykorzystywanie zarówno lokomotyw elektrycznych, jak i spalinowych powoduje wydłużenie czasu podróży. Na przykład, pociąg jadący z Krakowa do Wilna przez Suwałki jest prowadzony przez lokomotywę elektryczną do Białegostoku. Z kolei potem przez lokomotywę spalinową do granicy polsko-litewskiej w Mockavie. Z tego powodu PKP Intercity zdecydowało się zainwestować w hybrydowe zespoły trakcyjne (HZT). Przewoźnik ogłosił niedawno, że zakończono przetarg na dostawę 35 takich pojazdów, jak podano w informacji prasowej.

Dostawcą i producentem hybrydowych zespołów trakcyjnych (HZT) będzie firma Newag S.A. z Nowego Sącza. Inwestycja ma kosztować około 3,4 miliarda złotych. Nowe pociągi pomieszczą 178 pasażerów. W drugiej klasie znajdzie się 154 miejsc, a w pierwszej klasie 20. Przewidziano także 4 miejsca dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Dla rowerzystów przygotowano 8 stojaków na rowery. HZT będą również wyposażone w automaty vendingowe z kawą, oferując pasażerom skromną gastronomię.

Nowe maszyny będą miały silniki spełniające najnowsze normy emisji i system bezpieczeństwa ETCS. Mają one poprawić wydajność eksploatacji taboru, zwłaszcza na liniach niezelektryfikowanych. Pierwsze dwie jednostki zostaną dostarczone w ciągu 2,5 roku od podpisania umowy, a producent zapewni obsługę techniczną przez 10 lat użytkowania.

Te zmiany z pewnością ucieszą pasażerów PKP. Nie pozostaje nam nic innego jak wyczekiwać ich na horyzoncie.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły