Niezwykle ważne działania strażaków z OSP

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które skupiają ponad 650 tysięcy osób, mogą również stanowić miejsce spotkań dla mieszkańców okolicznych miejscowości i gmin. Tam mogą oni wspólnie omawiać ważne dla siebie sprawy i szukać rozwiązań. OSP w całej Polsce zaangażowały się ostatnio w niezwykle ważną akcję dla naszego środowiska.

OSP nie tylko gasi pożary! Strażacy angażują się także w różne akcje wspierające nasze środowisko. W ramach projektu „Bez lania wody” strażacy i strażaczki z całej Polski najpierw zorganizowali spotkania z mieszkańcami swoich gmin. Wszystko po to, aby porozmawiać o kwestiach związanych z wodą. Następnie, wspólnie z nimi, podjęli lokalne inicjatywy, takie jak zakładanie ogrodów deszczowych, sadzenie drzew i sprzątanie brzegów rzek.

– “O tym, że strażacy ratują ludzi, wiedzą wszyscy. O tym, że strażacy ratują środowisko, to już jest pewna nowość. A tak właśnie się dzieje!” – zaznacza druh st. bryg. w st. spocz. Robert Klonowski, członek OSP w Kwilczu i oficer PSP. – “Jeżeli nie uratujemy naszego środowiska, to nie będzie po co ratować ludzi. Dlatego od jakiegoś czasu Ochotnicze Straże Pożarne realizują wiele projektów mających na celu również ochronę i ratowanie środowiska.”

W ramach projektu strażacy i strażaczki zdobyli wiedzę na temat zarządzania zasobami wodnymi oraz technik organizacji i moderacji spotkań, zanim przystąpili do narad z mieszkańcami. To połączenie teoretycznej wiedzy z ich praktycznym doświadczeniem przyniosło doskonałe efekty, korzystne zarówno dla samych strażaków, jak i całej lokalnej społeczności.

“Jak cenna jest woda, to nam, strażakom, nie trzeba mówić. Ale o tę wodę, jak o przyjaciela, trzeba dbać, trzeba ją chronić i trzeba ją odpowiednio konserwować. Szkolenia skierowane do Ochotniczych Straży Pożarnych, takie jak te w ramach projektu “Bez lania wody”, wychodzą właśnie naprzeciw tym potrzebom” – podkreśla Robert Klonowski.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły