Druga największa w historii fala Eboli została oficjalnie zakończona

Ebola pochłonęła w tej fali prawie 2.5 tysiąca ludzi. Zaczęła się w Kongo, we Wrześniu 2018 roku.

25 Czerwca minęło 42 dni od kiedy ostatni wyzdrowiały pacjent wrócił do domu. Jest to czas pełnego ujawnienia się wirusa. Bez kolejnych zakażeń, Kongo oficjalnie zakończyło epidemię za zakończoną.

Trwające 22 miesiące walka, była 10 w historii Kongo falą zakażeń. Zakażenia koncentrowały się około Północnego Kivu i prowincji Ituri. Rządzący musieli się zmagać również z bojówkami i dezinformacją, co utrudniało skupienie się na głównym problemie. 

Na szczęście, w odróżnieniu do poprzednich epidemii, tym razem lekarze mieli szczepionkę. W 2019 roku, szczepionka ta została pierwszą i jedyną w historii taką, która dostała zgodę od urzędników Stanów Zjednoczonych. 

Dwa inne lekarstwa okazały się wysoce efektywne i pomocne w utrzymywaniu pacjentów przy życiu.  Jedno z nich jest produkowane przez Regeneron Pharmaceuticals Inc.

Wyrównując parabole zakażeń, lekarze z Afryki zarejestrowali 250,000 osób które miały styczność z zarażonymi. Pobrali też 220,000 próbek krwi do badań, a zaszczepili prawie 303,00 osób. Takie dane podał urząd WHO.  

Kongo jest teraz “Lepsze, mądrzejsze i szybsze w walce z Ebolą. Jest to dziedzictwo które zostało stworzone przez pandemię COVID-19 i inne wybuchy zaraz” powiedział Matshidiso Moeti, Regionalny Dyrektor WHo dla Afryki. Wydał on oficjalne stanowisko urzędu, które ukazało się 25 Czerwca. 

Dziedzictwo to ma szansę się sprawdzić, jako że lokalni lekarze muszą walczyć z trwającą pandemią Koronawirusa, i poszczególne wybuchy odry. Ebola nauczyła jednak władze Konga, jak skutecznie i szybko zwalczać chorobę i dezinformację. Miejmy nadzieję że będzie to lekcja na dłużej. 

Jeżeli szukacie innych podnoszących informacji na temat globalnego zdrowia, czy epidemii, odwiedźcie naszą kategorię zdrowie.

źródło: sciencenews

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły