Jak obniżyć ryzyko raka? Naukowcy mają odpowiedź

Naukowcy już od kilku lat twierdzą, że wysiłek fizyczny obniża ryzyko zachorowania na raka. Jednak ostatnio badacze z Newcastle odkryli w jaki sposób ćwiczenia chronią nas przed chorobą nowotworową.

“Wcześniejsze badania naukowe sugerowały, że więcej ćwiczeń oznacza mniejsze ryzyko raka jelita grubego. Nasze rezultaty popierają te wnioski” – zaznacza dr Sam Orange, jeden z naukowców

Badacze opublikowali swoje wnioski na łamach “International Journal of Cancer”. W swojej pracy podkreślają, że odkryli oni sposób w jaki wysiłek fizyczny obniża ryzyko raka.

Otóż po ćwiczeniach fizycznych nasz organizm wydziela substancję, którą jest interleukina 6. To właśnie ona sprawia, że uszkodzone komórki zaczynają się odbudowywać i spowalnia rozwój raka jelita grubego i innych nowotworów.

“Jeśli ćwiczenia wielokrotnie powtarza się co tydzień i przez dłuższy czas, zwalczające raka substancje, jak IL-6, mają możliwość oddziaływania na uszkodzone komórki, które naprawiają swoje DNA, a to spowalnia rozwój raka” – podkreśla naukowiec.

Dlaczego ruch to zdrowie?

Naukowcy zbadali 16 mężczyzn w wieku od 50 do 80 lat, którzy są zagrożeni zachorowaniem na raka jelita grubego przez ich nadwagę i siedzący tryb życia. Badacze pobrali od nich próbki krwi, a następnie poprosili ich o wykonanie 30 minutowego treningu. Potem znów pobrali od nich krew. To samo zrobili przed i po odpoczynku po wysiłku fizycznym.

Okazało się, że więcej interleukiny 6 mają ci, którzy są niewypoczęci. Ponadto naukowcy poddali jelito grube działaniu komórek krwi. Krew pobrana od razu po ćwiczeniach spowolniła wzrost komórek nowotworowych. Co więcej, badacze potem odkryli, że substancja zmniejsza rozległość uszkodzeń DNA w obrębie tych komórek. To świadczy o tym, że wysiłek fizyczny naprawdę chroni nas przed zachorowaniem na raka.

“Nasze wyniki są naprawdę ekscytujące, ponieważ ukazują nowo poznany mechanizm leżący u podstaw tego, jak fizyczna aktywność redukuje ryzyko raka jelita grubego. Mechanizm ten nie zależy przy tym od utraty wagi” – mówi dr Orange. – “Lepsze zrozumienie tych mechanizmów może pomóc w opracowaniu precyzyjnych zaleceń odnośnie zapobiegania nowotworom z pomocą ćwiczeń. Może także pomóc w opracowaniu leków, które naśladują niektóre efekty ćwiczeń”– zaznacza.

Źródło: medonet.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły