Przez prawie miesiąc przygotowywali prezent dla niewidomego kolegi

Uczniowie liceum w Colorado (Stany Zjednoczone) przez ponad miesiąc przygotowywali niezwykłą niespodziankę dla niewidomego kolegi. W ostatnim roku nauki stworzyli dla niego specjalną kronikę w języku Braille’a.

RJ Sampson właśnie ukończył Conifer High School. Był bardzo dobrym uczniem, który sumiennie wypełniał wszystkie swoje obowiązki. Mimo to napotykał na swojej drodze wiele trudności. Wszystko dlatego, że chłopak jest niewidomy.

Pewnego dnia RJ zapytał się swojej nauczycielki czy otrzyma pamiątkową kronikę w języku Braille’a. Leslie Thompson odpowiedziała, że to świetny pomysł, jednak zaznaczyła, że wykonanie takiej księgi byłoby bardzo czasochłonne i że raczej nie będzie to możliwe.

Wtedy Leslie Thompson zdecydowała, że postara się sprawić swojemu uczniowi radość. RJ Sampson zupełnie nie spodziewał się, że na koniec swojej edukacji otrzyma niezwykły prezent.

Wymarzony prezent

Specjalny komitet przez ponad 1500 godzin przygotowywał niespodziankę dla Sampsona. Na stworzenie kroniki pamiątkowej w języku Braille’a kosztowało ich wiele wysiłku. Jednak było warto.

–  „[znaki] Braille’a są o wiele większe, więc musieliśmy się upewnić, że napisaliśmy słowa dokładnie tak, aby zmieściły się na konkretnej stronie kroniki” – przyznała Rachel Zamora, która pomagała w tłumaczeniu.

Niektórych stron nie dało się przetłumaczyć na język Braille’a. Dlatego uczniowie nagrali także pliki dźwiękowe.

„Dzięki temu księga stanie się dla niego całkowicie dostępna i będzie mógł się nią cieszyć tak samo, jak reszta uczniów” – zaznaczyła Laurel Ainsworth, redaktor naczelna zespołu, który zajmował się tworzeniem księgi.

W końcu nadszedł dzień, w którym RJ Sampson otrzymał wymarzoną kronikę. Laurel wygłosiła wtedy krótkie przemówienie.

„Na pierwszym roku RJ Sampson zapytał panią Thompson, czy zamierza zrobić mu kronikę brajlowską. I teraz z dumą mogę powiedzieć, że to zrobiliśmy” – powiedziała dziewczyna.

RJ nie krył wzruszenia. Dzięki swoim koleżankom i kolegom tak jak każdy uczeń ma pamiątkę z czasów liceum, która pozwoli mu wrócić do wspomnień z tamtego pięknego okresu.

„To było całkowicie zdumiewające, że uczniowie i pracownicy zrobili wszystko co w ich mocy, aby to dla mnie zrobić. Nie ma takich słów, które są wstanie wyrazić to, co czuję” – powiedział.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły