Jak realnie pomóc Ukrainie?

W związku ze zbrojną inwazją Rosji na Ukrainę, potrzebna jest pomoc humanitarna zarówno dla Ukraińców walczących za swój kraj, jak i tych, którzy uciekają do Polski przed wojną. W ostatnich dniach można zaobserwować ogromną chęć pomocy ze strony Polaków. Dlatego w tym artykule wyjaśnimy w jaki sposób można realnie wspomóc Ukrainę.

Przelewy

Wiele organizacji zorganizowało zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie. By wesprzeć Ukraińców wystarczy wykonać przelew.

Pomagam.pl

Fundacja Pomagam.pl zorganizowała zbiórkę “Solidarni z Ukrainą”.

– “Żeby zapewnić jak najskuteczniejszą pomoc, zebrane środki przekażemy ukraińskim organizacjom zajmującymi się pomocą humanitarną. Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach” – można przeczytać w opisie zbiórki.

Jak wpłacić pieniądze? Należy wejść na stronę pomagam.pl

Polski Czerwony Krzyż

Polski Czerwony Krzyż również angażuje się w pomoc Ukrainie.

– “Wszystkie nasze akcje będą skoordynowane z działaniami Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża oraz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, który działa na miejscu zdarzenia

Jak wpłacić pieniądze? Przelew na konto 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem “UKRAINA”

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

“Naszą pomoc kierujemy do mieszkańców wsi i miast na wschodzie Ukrainy. Bezpośrednio na miejscu działa nasz Partner. Pierwsze pakiety pomocy humanitarnej oraz wsparcie psychologiczne dotarły już do ludzi na obszarach dotkniętych ostrzałem. Potrzeby wciąż są duże, rośnie liczba poszkodowanych” – czytamy w komunikacie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Jak wpłacić pieniądze? Poprzez stronę pcpm.org.pl lub przelewem na konto 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z tytułem “Pomoc dla Ukrainy“.

Polska Misja Medczyna

– “Zebrane środki zostaną przekazane na zapewnienie szybkiego wsparcia medycznego i zakup niezbędnych środków medycznych. Jeśli konflikt będzie się rozwijać, liczba osób potrzebujących pilnej pomocy może przekroczyć tę z 2015 r., kiedy nastąpiła eskalacja przemocy w kraju. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia pilnej misji pomocowej w Ukrainie”

Jak wpłacić pieniądze? Przelewem na konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444 z tytułem “UKRAINA“.

Polska Akcja Humanitarna

– “Rozpoczynamy zbiórkę pieniędzy na zaopatrzenie w żywność i artykuły higieniczne najbardziej zagrożonych wojną mieszkańców obwodów donieckiego i ługańskiego. Przekazana jednorazowo pomoc wystarczy na 3 zimowe miesiące” – czytamy.

Jak wpłacić pieniądze? Należy wejść na stronę pah.org.pl

Oczywiście wymieniliśmy zaledwie kilka zbiórek. W ostatnich dniach powstało ich bardzo dużo. Dlatego należy pamiętać, by zawsze sprawdzić wiarygodność zbiórek. Można to zrobić m.in za pomocą strony Niebezpiecznik.pl. Warto także sprawdzać media społecznościowe i konta takie jak Threat Labs, które ostrzegają przed oszustami.

Zbiórki darów

W większości miast w Polsce prowadzone są zbiórki darów. Zbierane są m.in produkty spożywcze o długim terminie przydatności, środki higieny osobistej, odzież, bandaże, śpiwory, latarki, baterie.

By dowiedzieć się gdzie można przekazać paczki, warto wejść na strony urzędów miasta bądź na grupach na Facebooku poszukać zbiórek darów organizowanych przez społeczności nawet mniejszych miejscowości.

Banki krwi

Liczba rannych Ukraińców cały czas będzie rosnąć. Dlatego potrzebna jest krew.

Tutaj można sprawdzić stany magazynowe grup krwi w różnych miastach Polski: krew.info

Pamiętajmy

Ustawienie sobie zdjęcia profilowego z nakładką z flagą Ukrainy czy uczestniczenie w różnych wiecach jest pewnego rodzaju gestem wsparcia. Jednak pamiętajmy, że Ukraińcy potrzebują przede wszystkim pomocy militarnej i humanitarnej. Dlatego zróbmy coś więcej niż okazanie solidarności z walczącym o swoją wolność narodem i realnie mu pomóżmy, wpłacając pieniądze na zbiórki czy przygotowując paczki.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły