Kilkaset osób zaczyna się uczyć polskiego w Cieszynie. Nasz język jest piękny!

W Cieszynie ponad 300 osób z 50 krajów z całego świata rozpoczęło naukę polskiego. Choć ich motywacje są różne, to łączy ich jedno – ogromna chęć władania naszym językiem w stopniu zaawansowanym.

Organizatorzy kursu podkreślają, że każdy może się nauczyć języka polskiego. Choć wydaje się trudny, to jednak warto podjąć wysiłek i spróbować.

– “Promujemy ideę, że polski jest prostym językiem i każdy może się go nauczyć” – zaznacza Agnieszka Tambor, kierowniczka programowa Letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Uczestnicy kursu chcą podszkolić swój polski z różnych powodów. Niektórzy zapisali się na zajęcia ze względu na swoją drugą połówkę.

– “Wśród naszych kursantów jest chłopak z Turcji, który nigdy nie chodził do szkoły językowej. Nie brał też udziału w żadnych kursach, a po polsku mówi przepięknie. Jak mi wyjaśnił, ma żonę Polkę i troje dzieci, a w domu rozmawia się po polsku. Przyjechał więc do Cieszyna, żeby się podszkolić. Znajomość języka polskiego jest mu potrzebna wyłącznie do rozmów z dziećmi i żoną” – mówi Agnieszka Tambor.

Zaś inni liczą na to, że znajomość języka polskiego pozwoli odnieść im większy sukces na rynku pracy.

“Nie należy też zapominać o obcokrajowcach, którzy naukę języka polskiego rozpoczynają na własnych uniwersytetach. Później – z różnych powodów – trafiają do nas” – podkreśla kierowniczka.

Kurs w ramach Letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej będzie odbywał się w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie do 28 sierpnia. Zajęcia będą prowadzone zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie.

 – “Równolegle odbywają się zajęcia online, które od stacjonarnych różnią się tylko tym, że studenci są w swoich własnych domach, w swoich własnych krajach”. – wyjaśnia Tambor.

Co ważne, w programie zajęć przewidziano wiele ciekawych wydarzeń. Organizatorzy zaplanowali koncerty, warsztaty, projekcje filmowe czy gry językowe. Niektóre punkty programu będą prowadzone w języku angielskim.

– “Mamy sporą grupę studentów, których poziom znajomości języka polskiego jest dość niski, więc na przykład wykład o polskim filmie musi być po angielsku” – tłumaczy Agnieszka Tambor.

Letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej ma miejsce w Cieszynie już 32 raz!

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły