Kobiety w branży technologicznej. Mamy się czym chwalić!

Choć kobiety w branży technologicznej nadal są mniejszością, to jednak osiągają duże sukcesy. Okazuje się, że Polska jest krajem z najniższą różnicą między wynagrodzeniami mężczyzn i kobiet w tym sektorze w Europie. To zdecydowanie powód do dumy!

Portal No Fluff Jobs przeprowadził analizę sytuacji kobiet w branży technologicznej w kilku krajach. Okazało się, że średnia luka płacowa wynosi aż 13%. Jeśli chodzi o nasz kraj, to różnica w wynagrodzeniach to zaledwie 4%. To praktycznie najniższy wynik w całej Europie. Jeśli przyjrzymy się statystykom, to faktycznie w ubiegłym roku aż 70% kobiet dostało podwyżkę, a 40% awansowało.

Dr Anna Kijanka to inicjatorka projektu “Strong Women in IT”. Z jej obserwacji wynika, że w polskim IT kobiety w start-upach najczęściej awansują przed trzydziestką.

 – “Są to osoby świadome swoich mocnych stron, szukające wyzwań, otwarte. Starsze pokolenie kobiet wyznawało często zasadę: „Siedź w kącie, a znajdą cię”. Tymczasem ich młodsze koleżanki chętnie opowiadają o swojej pracy i osiągnięciach. To niezmiernie ważne nie tylko dla nich, ale przede wszystkim dla innych kobiet”  – opowiada.

Specjaliści podkreślają, że nierównowaga płci jest niebezpieczna. Należy dlatego zachęcać kobiety do pracowania także w “męskich sektorach”.

“Zgodnie z wynikami badań zróżnicowanie płci wpływa pozytywnie na wydajność zespołów oraz potencjał innowacyjny firm technologicznych. Aby wywołać takie efekty, konieczne jest wzmacnianie obecności kobiet w sferze nowych technologii i innowacji” – podkreśla  dr Anna Knapińska, która pracowała nad raportem “Kobiety na politechniki”.

“Dlatego, aby zachęcić młode kobiety do wchodzenia w niezwykle ciekawy świat nowych technologii, już od najmłodszych lat musimy zadbać o ich rozwój w pokrewnych dziedzinach” – przekonuje naukowczyni dr Katarzyna Winkowska. – “Wymaga to wspólnej pracy na wielu poziomach od rządu poprzez system edukacji po organizacje trzeciego sektora – wszystko po to, aby zapewnić im lepszy kontakt z osobami będącymi dla nich przykładem. Naszą rolą jest również poszukiwanie sposobów na atrakcyjne pokazanie tego, że kariera związana z technologią może być pełna kreatywnych wyzwań”.

Źródło: mycompanypolska.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły