Szef NASA odwiedził Polską Agencję Kosmiczną

W czwartek do Warszawy przyjechał szef NASA – Bill Nelson. Odwiedził Polską Agencję Kosmiczną, by porozmawiać o planach udziału Polski w amerykańskich projektach. Spotkał się także ze studentami, którzy uczestniczyli w zawodach łazików marsjańskich.

Do Warszawy przyjechał Bill Nelson. Szef NASA i Polska Agencja Kosmiczna omawiali w jaki sposób można włączyć Polskę w działania NASA. Co więcej, Amerykanie spotkali się także ze studentami, którzy uczestniczyli w zawodach łazików marsjańskich.

“Dziękując Polskiej Agencji Kosmicznej za dotychczasową aktywność, szef NASA podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków. Zaznaczył także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego wpisują się w plany NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu” – przekazała POLSA.

“To wielki zaszczyt, że możemy gościć w POLSA Administratora NASA, a zarazem astronautę – Billa Nelsona. Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku” – przyznał prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.

W 2021 roku Polska przystąpiła do Porozumienia Artemis Accords. Dzięki temu Amerykanie doceniają naszą agencję kosmiczną. To furtka do tego, by brać udział w wielu programach NASA. Zaś w 2022 roku zaczęła się współpraca POLSA z Jet Propulsion Laboratory NASA. To również daje wiele możliwości polskim naukowcom.

“W jej ramach zidentyfikowano obszary kompetencji, w których polskie podmioty już dysponują rozwiązaniami atrakcyjnymi dla NASA, są to m.in. miniaturowe instrumenty pomiarowe, elementy robotyki i automatyki, zaawansowane oprogramowanie systemowe i analityczne, w tym wykorzystujące sztuczną inteligencję. W ramach polsko-amerykańskich grup roboczych już rozpoczęły się nad tym prace”.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły