Kolejne obostrzenia zostają zniesione

1 marca zniesiono kolejne obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się COVID-19. To zdecydowany sygnał końca pandemii.

Już tydzień temu zapowiedziano zniesienie dużej części obostrzeń. Zakażeń jest coraz mniej, Polska uporała się z falą omikrona. Co więcej, oczy całego świata zwrócone są zupełnie w innym kierunku – na Ukrainę, gdzie toczy się wojna. Sytuacja pandemiczna przestała mieć tak naprawdę znaczenie.

Należy jednak zaznaczyć, że zniesienie większości obostrzeń jest dobrą wiadomością. Nasza gospodarka znów może działać normalnie.

“Po wielu konsultacjach medycznych widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące i znieść restrykcje, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy” – powiedział na konferencji, która odbyła się 23 lutego, premier – Mateusz Morawiecki.

– “W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień. To spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń” – wyjaśnił minister Adam Niedzielski.

Co to oznacza?

Po pierwsze, wszyscy urzędnicy wracają do pracy stacjonarnej.

“W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania. Mamy nadzieję, że sytuacja będzie się normalizować” – przyznał premier.

Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia nie zaleca już pracy zdalnej.

Ponadto, zniesiono limity dla osób niezaszczepionych w sklepach, kościołach, instytucjach kultury.

Znowu będą mogły działać kluby i dyskoteki.

Również zmieni się sytuacja w szpitalach. Teraz priorytetem jest usprawnienie służby zdrowia i zapewnienie jak największego dostępu do opieki medycznej.

Niestety na razie jeszcze nadal obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w miejscach publicznych. Zasady dotyczące izolacji i kwarantanny również nie uległy zmianie.

“W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa” – podsumował Niedzielski.

Jednak coraz głośniej mówi się o tym, że za jakiś czas zostaną zniesione praktycznie wszystkie obostrzenia. Najprawdopodobniej w przeciągu kilku następnych tygodni minister podejmie decyzje o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek.

Źródło: stronazdrowia.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły