Kolejne polskie miejsce wpisane na listę UNESCO

Sudety Zachodnie wzbogaciły się o prestiżowy tytuł, gdyż ich obszar, zwany Krainą Wygasłych Wulkanów, został oficjalnie uznany przez UNESCO jako Światowy Geopark. To trzeci obszar w Polsce, który otrzymał to wyróżnienie. Dołącza on tym samym do Łuku Mużakowa i Geoparku Gór Świętokrzyskich.

Sudety to drugi co do wielkości obszar górski w Polsce, charakteryzujący się bogactwem krajobrazów i różnorodnością geologiczną. Ich powstanie jest wynikiem złożonego procesu tektonicznego, który doprowadził do wypiętrzenia tych gór. Sudety składają się właściwie z różnych fragmentów niewielkich mikrokontynentów o zróżnicowanej historii geologicznej i budowie.

W zachodniej części Sudetów możemy zaobserwować ślady dawnego wulkanizmu, który występował w różnych okresach geologicznych. Erupcje lawy miały miejsce w trzech głównych epokach. Mowa o wczesnym paleozoiku około 500 milionów lat temu, w późnym paleozoiku około 300 milionów lat temu oraz w kenozoiku około 20-30 milionów lat temu. Obecnie, przez te wydarzenia można dostrzec liczne wystąpienia skał wulkanicznych oraz cechy terenu, które świadczą o dawnej aktywności wulkanicznej.

Większość pozostałości po nieaktywnych wulkanach znajduje się na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego, między Złotoryją a Jelenią Górą. To właśnie ten region o powierzchni 1300 kilometrów kwadratowych został uhonorowany. Jednakże, bez zaangażowania Stowarzyszenia Kaczawskiego, które zarządza Krainą Wygasłych Wulkanów i od długiego czasu zabiegało o wpisanie geoparku na listę UNESCO, to nie doszłoby do tego wyróżnienia.

Jednym z najbardziej charakterystycznych dawnych wulkanów jest Ostrzyca Proboszczowska, osiągająca wysokość 501 m n.p.m. Góra zachowała swój pierwotny kształt stożka wulkanicznego do dzisiaj. Na obszarze Pogórza Kaczawskiego możemy również dostrzec imponujące formacje skalne, które tworzą gigantyczne, pionowe kolumny. Przykładem takiej formacji są Organy Myśliborskie, znajdujące się na zboczach góry Rataj.

Niewątpliwie wpisanie nowego Geoparku UNESCO na listę to pewne wzmocnienie popularności Pogórza i Gór Kaczawskich. Dlatego warto rozważyć zorganizowanie wycieczki do tego obszaru, zanim stanie się on jeszcze bardziej zatłoczony.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły