Komórki macierzyste naprawią serce

Komórki macierzyste dokonają prawdziwego przełomu w kardiologii. Właśnie pojawiły się wyniki badań klinicznych terapii komórkowej u pacjentów, którzy cierpią na przewlekłą niewydolność serca.

Aż 38 milionów osób cierpi na przewlekłą niewydolność serca. Z tego powodu jest aż milion hospitalizacji. Niestety leczenie farmakologiczne rzadko kiedy pomaga. Chociaż leki są coraz lepsze, to jednak śmiertelność nadal jest wysoka.

Badacze z Texas Heart Institute udowodnili, że tzw. mezenchymalne komórki prekursorowe (MPC) mogą zwalczyć stan zapalny, który przyczynia się do niewydolności serca. Badania przeprowadzono w 51 ośrodkach na całym świecie. Trwały one 30 miesięcy.

Obserwowaliśmy tych pacjentów przez trzy lata i odkryliśmy, że ich serca stały się silniejsze. Odkryliśmy znaczące zmniejszenie liczby zawałów serca i udarów mózgu, zwłaszcza u pacjentów z silnym stanem zapalnym. Istnieją również dowody na to, że zmniejszyliśmy liczbę zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych” – mówi Dr Emerson Perin.

Komórki mają silne działanie przeciwzapalne, proangiogenne i oczywiście prolecznicze. Zostały pobrane ze szpiku kostnego dawców, którzy są zdrowi.

W ciągu 12 pierwszych miesięcy odkryto, że u pacjentów wzmocnił się mięsień lewej komory. Zaś po 30 miesiącach lekarze udowodnili już zmniejszenie ryzyka zgonu, a także ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

– “Wyniki badania DREAM-HF stanowią ważny krok w zrozumieniu, w jaki sposób terapia komórkowa zapewnia korzyści u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca. Wydaje się, że komórki działają poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, zwiększenie przepływu mikronaczyniowego i wzmocnienie mięśnia sercowego. MPC mogą chronić komórki mięśnia sercowego przed śmiercią i mogą poprawić przepływ krwi” – podkreśla Dr Perin.

Badania kliniczne zakończyły się ogromnym sukcesem. To przełom w medycynie. Niektórzy porównują ten moment do sukcesu Zbigniewa Religi i przeszczepu serca.

– “Texas Heart Institute spędził dwie dekady jako pionier w rozwoju terapii komórkowych dla serca i nadal jest liderem w tej kwestii. Dla milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych w wieku powyżej 20 lat, którzy cierpią na niewydolność serca, terapia MPC może zmienić przyszłość opieki kardiologicznej” – mówi Dr Joseph G. Rogers, dyrektor generalny i prezes Texas Heart Institute.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły