Socjalny Kongres Kobiet – walka o swoje prawa

W weekend 11-12 marca odbył się Socjalny Kongres Kobiet. Aż 150 działaczek, pracownic z całej Polski spotkało się, by porozmawiać o swoich doświadczeniach i opracować nowe strategie walki o swoje prawa.

W Łodzi odbył się Socjalny Konkret Kobiet. Kobiety z różnych miast spotkały się na naradzie Są w różnym wieku i mają różne doświadczenia. I właśnie te różnice pozwoliły im na owocną dyskusję. Okazało się, że choć kobiety pochodzą z innych miejsc i mają inne sytuacje, to dotykają ich podobne problemy.

Obrady podzielono na pięć bloków tematycznych. Pierwszy z nich to sytuacja kobiet w miejscach pracy. Poruszono także temat represjach wobec działaczek związkowych czy kryzysie mieszkaniowym.

Efektem kongresu było stworzenie listy postulatów. Kobiety także zebrały pomysły na to, jak można je wprowadzić w życie. Jednym z punktów jest na przykład równe wynagrodzenie czy podwyższenie zasiłków dla bezrobotnych oraz opiekunów i opiekunek i niepełnosprawnych. Co ciekawe, uczestniczki Kongresu poruszyły także temat rozwoju mieszkalnictwa komunalnego. Niestety mało kto się tym przejmuje, a to naprawdę trudny problem, który należy rozwiązać.

“Brak centralnego ogrzewania, toalet i dostępu do bieżącej wody oraz przeciekające i zapadające się sufity, to jedynie wierzchołek góry lodowej okoliczności, w których zmuszone są żyć najsłabsze i najuboższe z nas. No właśnie, najsłabsze i najuboższe. A takie kobiety najczęściej nie dysponują pozycją, kontaktami czy platformą medialną, które umożliwiłyby im nagłośnienie oraz poprawę ich sytuacji bytowych. Największym sukcesem wydarzenia było więc umożliwienie spotkania i narady kobiet w różnym wieku, zamieszkujących różne miasta i pracujących w różnych miejscach, jednak dotykanych przez podobne problemy. A poczucie, że nie jesteśmy same dało nam kolejną dawkę energii do wspólnej walki o wdrożenie opracowanych przez nas postulatów. Bo razem jesteśmy silniejsze!” – napisały w liście otwartym do Prezydent Łodzi.

Źródło: publicystyka.ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły