Książki pomagają dzieciom z Ukrainy

Ostatnie badania pokazały, że książki potrafią obniżyć poziom stresu o aż 60%. To udowadnia, że mogą pomóc w łagodzeniu objawów traumy. Dlatego Fundacja Powszechnego Czytania wysyła je małym uchodźcom z Ukrainy.

Fundacja Powszechnego Czytania zachęca wszystkich do pomocy.

 „Są wśród nas ci, dla których przedświąteczny czas jest szczególnie trudny: uchodźcy, którzy te święta spędzą z dala od swych domów i w trosce o najbliższych. Podarujmy ich dzieciom chwilę wytchnienia, ciepła i dobra z książką. #UwolnijSupermocDobra. Podaruj książkę” – apeluje Maria Deskur, szefowa Fundacji.

Choć książki wydają się być najniżej w drabinie potrzeb rodzin uchodźców, to jednak okazuje się, że mogą być lekarstwem na stres i niepokój. To szczególnie ważne w kontekście dzieci

“Stale wysyłamy książki do ośrodków i miejsc, gdzie przebywają uchodźcy. Docieramy też do rodzin, które są pod opieką miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz do domów dziecka, gdzie potrzeby są bardzo duże i zakup książek jawi się jako cel mniej ważny, niekonieczny. A jest zupełnie odwrotnie. Książki mają moc łagodzenia objawów stresu i traumy. Jak wskazują badania, nawet sześć minut czytania potrafi obniżyć poziom stresu aż o sześćdziesiąt procent” – opowiada Katarzyna Konopka z fundacji.

Fundacja Powszechnego Czytania podkreśla, że książki mają supermoc.

 – “Czytanie dla przyjemności ma większe znaczenie w osiąganiu sukcesu edukacyjnego dzieci niż ich pochodzenie socjoekonomiczne. Dlatego staramy się, by książki dotarły szczególnie do tych miejsc, gdzie ich brakuje. Znamy supermoc książek i dlatego chcemy ją wykorzystać dla ratowania dzieci” – mówi Katarzyna Konopka.

Akcja #UwolnijSupermocDobra trwa do 22 grudnia. Można wesprzeć działania fundacji, wpłacając pieniądze na zbiórkę.

“Zbiórka nadal trwa, więc trudno ją podsumować w tym momencie. Już teraz wiemy, że uda nam się wysłać książki do kilku domów dziecka i przygotować około stu paczek dla rodzin uchodźców” – zaznacza. – “Książki wysyłamy również do bibliotek szkolnych, do miejsc, do których uczęszczają dzieci uchodźców. Placówki i osoby indywidualne zgłaszają się do nas z prośbą o wsparcie. Zawsze staramy się na takie prośby odpowiadać i wysyłać paczki z książkami” – dodaje.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły