Lekarze dokonali czegoś niezwykłego – uratowali życie najmniejszego urodzonego dziecka

Emmanuelly przyszła na świat mając zaledwie 335 gramów. Dawano jej tylko 2% szans na przeżycie. Jednak lekarze walczyli i teraz po pięciu miesiącach dziewczynka została wypisana ze szpitala.

Emanuelly Manu przyszła na świat, mając zaledwie 335 gramów i mierząc 25 centymetrów. To najmniejsze dziecko urodzone w Brazylii. Poród odbył się w szóstym tygodniu ciąży. Mama dziewczynki miała zbyt wysokie ciśnienie krwi, a dziecko nie otrzymywało składników odżywczych przez łożysko w prawidłowy sposób. Dlatego zarówno życie mamy, jak i dziecka było zagrożone. Zdecydowano się przeprowadzić poród, chociaż lekarze dawali małej kruszynce tylko 2% na przeżycie.

Od razu po porodzie Emanuelly została przewieziona na OIOM. Lekarze musieli intubować dziewczynkę, by pomóc jej oddychać. To było duże wyzwanie – rurka musiała być naprawdę cienka, a manewry lekarzy i pielęgniarki niezwykle precyzyjne.

Musieli także skorzystać z prywatnej sieci medycznej, żeby uzyskać respiratory o dokładnej precyzji, żeby nie zaszkodziły noworodkowi.

Wcześniaków karmi się dożylnie. Jako że dziecko ważyło tylko 335 gramów, znalezienie żyły wiązało się z cudem.

„Mimo trudności udało się. I właśnie tak była karmiona przez pierwsze dni życia, ponieważ cały jej układ pokarmowy nie był gotowy do jedzenia” – powiedziała lekarz Luísa Zagne w TV Globo.

Mama dziewczynki – Camila Soares, nie mogła nawet dotknąć swojego dziecka. Po raz pierwszy przytuliła ją do piersi po miesiącu od porodu.

 „To był mój pierwszy kontakt z córką. Czułam bicie tego małego serduszka, jej oddech” – wspomina kobieta. – „Poradziłam sobie z tym wszystkim dzięki sile przetrwania i woli życia mojej córeczki”.

Choć dziewczynce dawali 2 procent szans na przeżycie, to jednak każdego dnia jej stan się poprawiał. Po pięciu miesiącach na OIOM-ie osiągnęła już 2,304 kilogramy i mierzyła 43 centymetry. Tym samym jej mama mogła zabrać ją już do domu. Nawet personel szpitala świętował ten niezwykły moment.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły