Nowy system, który pozwoli zgłaszać przemoc w szkole

Katowice wprowadzają nowy system. Uczniowie 27 szkół będą mogli przez aplikację anonimowo zgłosić nauczycielom incydenty przemocy. Narzędzie zostało stworzone przez psychologów z Uniwersytetu SWPS.

Miasto wprowadzi nowy system dla uczniów dzięki współpracy z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Jest on dosyć złożony. Składa się na niego m.in aplikacja mobilna, która pozwala uczniom zgłaszać anonimowo incydenty przemocy. Oprócz tego, umożliwia także obsługę zgłoszeń przez nauczycieli. Co więcej, znajduje się w nim zestaw możliwych interwencji, z którego mogą skorzystać pracownicy placówki i, który ułatwi im podejmowanie decyzji. Szkoła otrzyma także scenariusze działań związanych z sytuacjami przemocy rówieśniczej. Ważny jest również fakt, że system ma też wersję w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim.

Obserwujemy, że cieszą się one dużym zainteresowaniem, a biorący w nich udział są bardzo aktywni. Aplikację już wcześniej wdrożyła u siebie szkoła podstawowa nr 58. Dzięki temu wiemy, że świetnie się sprawdza – powiedział wiceprezydent Katowic.

RESQL to system, który w dzisiejszych czasach jest wyjątkowo potrzebny. Bazuje on na bardzo wysokim zasobie merytorycznym, który opracował zespół psychologów, pedagogów – ekspertów i praktyków z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS – przyznał psycholog, Marcin Kręgiel. – Komunikuje on społeczność uczniowską z koordynatorem za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Komunikacja jest zupełnie anonimowa.

Taka anonimowość ma ułatwić przekazywanie informacji. Niestety wielu uczniów boi się zgłaszać nauczycielom takie incydenty. Teraz dostaną narzędzie, dzięki któremu czują się o wiele bardziej komfortowo. Ponadto koordynator ma czas, żeby przeanalizować zgłoszenie i skomunikować się z osobą, która zgłosiła się po pomoc. W ten sposób chcą wykluczyć fałszywe zgłoszenia, bo takie na pewno też będą się zdarzać.

Żeby wdrożyć system, nauczyciele przejdą odpowiednie szkolenia. Zostaną także zorganizowane warsztaty dla samorządów uczniowskich czy rodziców. Wszystko po to, by RESQL funkcjonował dobrze i spełniał swoje zadanie.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły