Metro będzie ocieplać domy Warszawiaków? Niezwykłe rozwiązanie

Warszawa jest obecnie jedynym miastem w Polsce, które ma metro jako środek komunikacji miejskiej. Oprócz funkcji transportowych, metro w stolicy przynosi również korzyści energetyczne. W najbliższych miesiącach w tunelach metra zostanie przetestowany nowoczesny system, który wykorzystuje ciepło odpadowe, aby dostarczyć je mieszkańcom Warszawy.

Wiele miejsc, nawet w naszych domach, generuje ciepło odpadowe, na przykład komputery czy lodówki. Teoretycznie można byłoby je wykorzystać do różnych celów, ale zazwyczaj takie systemy są mało efektywne. Jednak sytuacja zmienia się diametralnie, gdy mówimy o produkcji ciepła odpadowego na dużą skalę, na przykład w halach przemysłowych lub tunelach metra.

W urządzeniach pracujących w warszawskim metrze generują się ogromne ilości ciepła. Z pewnością wielu z nas zastanawia się, dlaczego to ciepło nie jest wykorzystywane. Na świecie tylko w londyńskim systemie kolei podziemnej odzyskuje się ciepło odpadowe. Istnieje szansa, że Warszawa stanie się drugim miastem, które to zrealizuje, jednak to jeszcze pozostaje do sprawdzenia.

W miniony czwartek, przy obecności króla Danii Fryderyka X, podpisano umowę między miastem, Metrem Warszawskim a duńskimi firmami. Zgodnie z komunikatem prasowym PAP, umowa obejmuje przygotowanie studium wykonalności dotyczącego instalacji odzysku ciepła odpadowego z warszawskiego metra. Co interesujące, koszty studium wykonalności w całości pokryje strona duńska.

Nowatorska instalacja miałaby działać głównie w trzeciej nitce metra, której budowę przygotowuje Warszawa. Michał Olszewski, wiceprezydent miasta, podkreślił, że Praga-Południe, przez którą przebiegać będzie nowa linia, wybrano na dzielnicę pilotażową do wdrażania rozwiązań zmierzających do neutralności klimatycznej.

Chociaż ilość produkowanego ciepła odpadowego nie będzie wystarczająca, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie miasta, system ten będzie istotną częścią sektora ciepłowniczego. Zredukuje obciążenie tradycyjnych elektrociepłowni. Według Adama Jędrzejczaka z Danfoss Poland, energia cieplna pozyskiwana z warszawskiego metra mogłaby zapewnić ogrzewanie i ciepłą wodę dla 14 tys. mieszkań. Porównując, analogiczna instalacja w Londynie dostarcza ciepło jedynie do 1350 domów.

Ciepło odpadowe z tuneli byłoby gromadzone i przekazywane do pomp ciepła, gdzie byłoby podgrzewane i wprowadzane do sieci ciepłowniczej. To bardziej ekologiczne rozwiązanie, ponieważ generuje mniej zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla niż tradycyjne elektrociepłownie. Władze Warszawy liczą, że system będzie działał za trzy lata.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły