Monety z Fontanny di Trevi zostały przekazane na szczytny cel

Co roku tysiące turystów wrzuca monety do Fontanny di Trevi w Rzymie, z nadzieją na szczęście. Niewielu z nich zdaje sobie sprawę, że te monety w końcu trafiają do Caritas, katolickiej organizacji charytatywnej. Pieniądze te wspierają m.in. inicjatywę “Sklepy Solidarnościowe” – supermarkety oparte na systemie punktowym, rozmieszczone w różnych częściach włoskiej stolicy. To tam osoby mające trudności finansowe mogą otrzymać żywność i inne niezbędne artykuły zupełnie za darmo.

W ciągu 15 lat Sklepy Solidarnościowe pomogły prawie 40 000 ludziom i rozdały ponad 5 000 ton żywności.

“Pomysłem jest oferowanie wsparcia ekonomicznego, jednocześnie szanując godność każdej osoby” – podkreśliła Daniela Roggero, pracownica Caritas, odpowiedzialna za koordynację między centralnym Emporium Casilina a czterema innymi sklepami w mieście. – “Podstawową cechą Emporium jest to, że jest to przyjazne miejsce, gdzie ludzie czują się szanowani nawet w swojej słabości.”

Emporium Casilina zostało założone jako pierwsze w 2008 roku, aby pomóc osobom borykającym się z kryzysem ekonomicznym tamtego roku. Dziś zatrudnia trzech pracowników na pełen etat, menadżera i 40 wolontariuszy. Jest otwarte codziennie. Matki z dziećmi na rękach, starcy, zarówno Włosi, jak i cudzoziemcy, cierpliwie czekają przed szklanymi drzwiami do budynku. Obecnie Emporium Casilina obsługuje około 100 rodzin dziennie.

“Przychodzi tutaj wielu cudzoziemców. Po pandemii COVID-19 zauważyliśmy wzrost włoskich rodzin. Jest też wielu starszych ludzi, ponieważ często ich emerytura nie wystarcza” – zaznaczyła Lucia Montebello, menedżerka Emporium Casilina. – “Widziałam rodziny, które nie mają prądu ani gazu lub czasowo mieszkają w swoim samochodzie. Widzimy, że biorą tylko suche produkty, ponieważ nie mogą ich ugotować lub nie mają lodówki.”

Pieniądze z Fontanny di Trevi są wykorzystywane na zakup towarów, których Emporium nie jest w stanie pozyskać w ramach większych dostaw. Chodzi o produkty takie jak świeże produkty spożywcze czy mięso. W rozmowie z włoskim dziennikiem “Il Messaggero” Giustino Trincia, dyrektor Caritas w Rzymie, wspomniał, że w 2022 roku z fontanny udało się zebrać niemal 1,5 miliona euro. Ludzie indywidualni, szkoły i inne instytucje również mają możliwość przekazywania datków.

Źródło: aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły