Polski Czerwony Krzyż: jubileusz działalności

Polski Czerwony Krzyż obchodzi swoje 105. urodziny. Jest to najstarsza polska organizacja humanitarna, związana z Międzynarodowym Ruchem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

W Polsce, po odzyskaniu niepodległości 18 stycznia 1919 roku, powołano Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Osiem lat później przyjęto współczesną nazwę – Polski Czerwony Krzyż, który istnieje do dzisiaj.

Zgodnie z słowami Zbigniewa Kłodowskiego, prezesa Zarządu Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK, wszystkie podejmowane przez organizację działania koncentrują się na wsparciu potrzebujących. Opieka ta obejmuje różnorodne obszary działalności.

To działania na rzecz rozwoju krwiodawstwa, niesienie pomocy ofiarom i poszkodowanym w klęskach żywiołowych czy katastrofach oraz ofiarom wojny. Polski Czerwony Krzyż cały czas jest w Ukrainie. Prowadzimy działania na rzecz ratownictwa i ochrony ludzkości na terenie Warmii i Mazur. Nasza grupa ratownictwa bardzo często jest dysponowana przez komendę policji w Olsztynie. Prowadzimy też działalność charytatywną i opiekuńczą – zaznaczył.

Monika Florkowska, ekspert ds. usług opiekuńczych, podkreśliła, że świadczenia opiekuńcze stanowią fundamentalny składnik codziennej działalności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Okręgowego PCK. Bez tych usług wiele osób nie zdołałoby sobie poradzić.

Osoby te są przeważnie niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wspomagamy naszych podopiecznych w różnych sprawach. Przy usługach zwykłych to są takie usługi wspomagające – utrzymanie porządku, realizacja recept, gotowanie, zakupy, wizyty u lekarza z podopiecznym. U osób leżących to usługi specjalistyczne, czyli cała higiena, karmienie, podawanie leków. Jest to bardzo ważne, bo jak nie mają rodziny, to są bez żadnej pomocy – powiedziała.

Dzięki swojej obecności i działalności, PCK przyczynia się do budowy społeczeństwa opartego na wartościach humanitarnych. Poprzez realizację szeregu programów edukacyjnych i profilaktycznych, organizacja ta wpływa na poprawę jakości życia i zdrowia mieszkańców kraju. Wszystkie te elementy sprawiają, że działalność PCK ma istotny wpływ na dobro naszego społeczeństwa.

Źródło: radioolsztyn.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły