Morsy pomagają zbudować hospicjum dla dzieci

W akcji Jezioro Aniołów wzięło udział 100 osób. Uczestnicy zanurzyli się w lodowatej wodzie o wschodzie słońca. Wszystko po to, by pomóc w budowie hospicjum dla dzieci.

Karol Czernecki jest inicjatorem budowy Hospicyjnego Domu Aniołków. Chce go zbudować w Skowierzynie w województwie podkarpackim. Jest to miejsce nieprzypadkowe, bo to właśnie w tamtym rejonie brakuje hospicjów dziecięcych. Wiele rodzin musi pokonywać aż 100 kilometrów, by odwiedzić dzieci w takiej placówce.

Czernecki chce stworzyć wyjątkowe miejsce. Na poddaszu Domu Aniołków będą pokoje dla rodziców, by mogli być blisko swoich pociech. A przed budynkiem znajdzie się plac zabaw.

“Chcemy przełamywać stereotyp, że hospicjum to umieralnia. To ma być przede wszystkim dom, który ma służyć tym pacjentom. Plac zabaw pozwoli im nie stracić jakiejś cząstki dzieciństwa, które i tak zabiera im choroba. Chcemy pójść w jakość życia, a nie liczbę dni, bo to jest podstawą opieki paliatywnej – by wykorzystać czas, który został, jak najlepiej, a nie przedłużać uporczywie życia” – opowiada Karol.

Karol Czernecki jest zawodowo pielęgniarzem i sam zajmuje się opieką paliatywną. Pomysł na zbudowanie hospicjum wyniknął z jego własnych doświadczeń. Miał bowiem babcię w hospicjum.

“Wchodząc do tego miejsca doświadczyłem, że to nie mury są najważniejsze, ale przede wszystkim personel, wsparcie… I to dzięki temu pacjenci doświadczają ciepła i miłości” – zaznacza.

Budowa ruszyła trzy lata temu. Finansowana jest tylko i wyłącznie ze środków darczyńców. Budżet na początku wynosił 6,5 miliona złotych. Teraz to zdecydowanie więcej.

“Plan jest taki, by do końca pierwszego kwartału 2023 r. zakończyć pokrywanie dachem budynku. Mam nadzieję, że uda nam się zrobić też stolarkę okienno-drzwiową” – mówi.

Całą inicjatywę wspierają morsy. W ramach akcji Jezioro Aniołów zanurzyli się w lodowatej wodzie Jeziora Tarnobrzeskiego o wschodzie słońca. Co ciekawe, uczestnicy każdego pierwszego dnia miesiąca zażywają takiej kąpieli. Wejścia do wody wiążą się ze zbiórką na rzecz budowy Domu Aniołków.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły