Nauczyciel stara się zachęcić dzieci do czytania w nietypowy sposób

Nauczyciel szkoły podstawowej stara się zachęcić dzieci do czytania w nietypowy sposób. Mężczyzna dostarcza do salonów fryzjerskich książki, by znudzone oczekiwaniem na swoich rodziców dzieci mogły je poczytać.

Pewnego dnia Alvin Irby, nauczyciel szkoły podstawowej, udał się do barbera na Bronxie (Nowy Jork). Siedząc na fotelu, jeden z jego uczniów wszedł do salonu. Chłopiec usiadł na krześle i nie miał czym się zająć. Wyglądał na bardzo znudzonego. Wtedy w głowie Alvina zrodził się nietypowy pomysł. Wtedy jeszcze nie spodziewał się, że pięć lat później będzie jeździł po całym kraju i rozdawał salonom fryzjerskim za darmo książki.

Alvin pomyślał, że dzieci mogłyby wykorzystać czas spędzony na oczekiwaniu inaczej. Mogłyby na przykład coś poczytać. Zwłaszcza, że wśród dzieci pochodzących z rodzin afroamerykańskich poziom analfabetyzmu wciąż jest wysoki. Mężczyzna od lat próbował zmienić tą sytuację. Dlatego postanowił działać.

Najpierw zaczął rozwozić książki do salonów w Nowym Jorku – zwłaszcza do dzielnic zamieszkiwanych przez czarnoskórych. Potem założył fundację “Barbershop Books”. Dostarczyła ona ponad 50 tysięcy książek do fryzjerów w całym kraju.

“Barbershop Books inspiruje społeczność czarnoskórych, a zwłaszcza dzieci do czytania dla zabawy, dla zwykłej przyjemności. Tworzymy w salonach fryzjerskich, u Barberów przyjazną przestrzeń, w której aż chce się czytać” – mówi Irby.

Co więcej, Alvin uczy fryzjerów i barberów jak zachęcić dzieci do czytania. Wie, że często potrzebują one zachęty. Dlatego instruuje pracowników, by spytali się ich czy lubią czytać lub która książka wydaje im się ciekawa. Mężczyzna skupia się na przekształceniu typowo męskiej przestrzeni na taką, gdzie można czytać dla przyjemności. Jest to szczególnie ważne w kontekście społeczności afroamerykańskiej.

“Umieszczamy książki w przestrzeni typowo męskiej. Czarnoskórzy mężczyźni stanowią niecałe 2% nauczycieli. Wiele czarnoskórych chłopców jest wychowywanych przez samotne matki. Dlatego czarnoskórzy chłopcy nie widzą czytających czarnoskórych mężczyzn” – podkreśla Alvin.

Jego projekt ma to zmienić. Ma zachęcić małych chłopców do czytania.

Źródło: goodnewsnetwork.com

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły