Naukowcy odkryli sposób na przywrócenie słuchu

Amerykańscy naukowcy odkryli gen, który być może pozwoli na przywrócenie słuchu głuchym i niedosłyszącym. Choć badania nadal są w początkowej fazie, to ów gen “przełącznik” prawdopodobnie stanie się przełomem w rozwoju laryngologii.

Utrata słuchu często jest nieodwracalna. Choć medycyna ciągle się rozwija, to naukowcy przez długi czas nie potrafili znaleźć sposobu na to, by przeprogramować komórki odpowiedzialne za odbieranie bodźców słuchowych.

Jednak ostatnio amerykańscy naukowcy z centrum zdrowia Northwestern Medicine odkryli wyjątkowy gen. Programuje on komórki włoskowate. Jest to przełom w badaniach nad przywróceniem słuchu osobom głuchym i niedosłyszącym. Zespół badaczy opublikował wyniki na łamach czasopisma Nature.

– “Nasze odkrycie zapewni nam niedostępne wcześniej narzędzie do tworzenia wewnętrznej lub zewnętrznej komórki rzęsatej. Pokonaliśmy poważną przeszkodę” – powiedział profesor Jaime García-Añoveros, główny autor badań.

Przyczyną głuchoty jest zazwyczaj śmierć zewnętrznych komórek zmysłowych wytworzonych przez ślimak. Często nazywa się je także komórkami włoskowatymi. Rozwijają się one jeszcze w życiu płodowym. W odpowiedzi na fale dźwiękowe kurczą się i rozszerzają i wzmacniają dźwięk komórkom wewnętrznym.

– “To jak balet. Zewnętrzne kucają, skaczą i podnoszą wewnętrzne głębiej do ucha. Ucho to piękny organ. Nie ma innego narządu u ssaka, w którym komórki są tak precyzyjnie rozmieszczone. (mam na myśli z mikrometryczną precyzją). W przeciwnym razie słuch nie nastąpi” – zaznaczył profesor.

Badacze odkryli gen TBX2. Jest on przełącznikiem funkcji komórek włoskowatych. W momencie gdy TBX2 ulega ekspresji, komórka przekształca się w wewnętrzną komórkę włoskowatą. Z kolei kiedy gen jest wyciszony, komórka staje się zewnętrzną komórką włoskowatą. W ten sposób naukowcy mogą się dowiedzieć jak odtworzyć owe rodzaje komórek i co więcej, zrozumieć dlaczego powodują głuchotę.

“Możemy teraz dowiedzieć się w jaki sposób odtworzyć wewnętrzne lub zewnętrzne komórki rzęsate i określić, dlaczego te ostatnie są bardziej podatne na śmierć i powodują głuchotę” – podkreślił García-Añoveros.

Źródło: spidersweb.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły