Niesamowite sukcesy Polaków na paraolimpiadzie

Noc z czwartku na piątek była pełna emocji. Polscy sportowcy zdobyli kolejne medale na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. Wywalczyli aż trzy krążki – dwa złote i jeden brązowy.

Biegi

Barbara Bieganowska-Zając została mistrzynią paraolimpijską w biegu na 1500 metrów. Są to czwarte igrzyska, na których biegaczka zdobyła złoto. Wcześniej nikt nie potrafił jej przegonić w Rio De Janeiro, Londynie i Syndey.

“Królowa ostatniego okrążenia. 4 złoto paraolimpijskie. Legenda” – można przeczytać na Twitterze Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Moja „kariera” o ile wtedy można było to tak nazwać rozpoczęła się gdy miałam 11 lat i wystartowałam na zawodach w biegu przełajowym w Lasocicach. To wtedy swoim „wyczynem” wzbudziłam zainteresowanie u trenerów swoją osobom. Pamiętam jak dziś – wystartowałam w biegu z innymi dziewczynami tylko w starszej kategorii wiekowej, gdzie zajęłam pierwsze miejsce po czym zostałam poinformowana, że pobiegłam w nie swoim biegu i jeszcze raz stanęłam na starcie. I ten bieg też ukończyłam jako pierwsza z dość znaczną przewagą nad innymi rywalkami i tak naprawdę to był początek mojej kariery sportowej. Z racji tego, iż miałam bardzo trudny okres dzieciństwa i miałam bardzo wielki problem z uczeniem się zostałam zakwalifikowana jako sportowiec z kategorią niepełnosprawności intelektualnej i w niej startuje do dzisiaj. – opowiada kobieta.

Tenis stołowy

Złoto wywalczyły również Natalia Partyka i Karolina Pęk w tenisie stołowym. Polki w finale debla zmierzyły się z Australijkami. Finalnie pokonały ich 3:2.

Skok wzwyż

Brązowy medal na paraolimpiadzie zdobył Maciej Lepianto w skoku wzwyż. To dzięki temu, że Polak skoczył nad poprzeczką zawieszoną na aż 2,04m!

“Ktoś zamawiał medale? Bo powoli przestajemy nadążać!” – powiedział Lepianto po konkursie.

Udane igrzyska

W sumie Polacy na paraolimpiadzie dotychczas wywalczyli 22 medale na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio – 5 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych. Nasz kraj znajduje się na 21 miejscu w kwalifikacji medalowej. Na pierwszym miejscu są Chiny, na drugim Wielka Brytania. Trzecie miejsce zajmuje Rosyjski Komitet Olimpijski.