Nowatorski przeszczep nerki: to naprawdę niesamowite!

Chirurdzy z Northwestern Medicine przeprowadzili nowatorski przeszczep nerki, podczas którego pacjent był cały czas przytomny. Zaledwie niecałe 24 godziny po zabiegu 28-letni John Nicholas z Chicago został wypisany do domu. Nicholas nie odczuwał bólu, a nową nerkę otrzymał od przyjaciela z dzieciństwa.

Wykorzystanie znieczulenia rdzeniowego (podpajęczynówkowego) zamiast ogólnego to nowatorskie podejście, które było wcześniej testowane w transplantologii. Wciąż jednak nie jest standardem. Ta metoda może rozszerzyć dostępność przeszczepów dla pacjentów z dużym ryzykiem powikłań po znieczuleniu ogólnym. Może też skrócić czas ich pobytu w szpitalu.

“To pierwszy przypadek u nas, w którym pacjent był przytomny podczas całego zabiegu przeszczepu nerki i następnego dnia wrócił do domu, co zasadniczo czyni ten zabieg ambulatoryjnym. Na sali operacyjnej to było niesamowite doświadczenie móc pokazać pacjentowi, jak wygląda jego nowa nerka, zanim została umieszczona w ciele” – zaznacza Dr Satish Nadig, chirurg-transplantolog i dyrektor Northwestern Medicine Comprehensive Transplant Center.

Operacja trwała niespełna dwie godziny i odbyła się 24 maja. Pacjentowi zastosowano znieczulenie podobne do tego używanego przy cesarskim cięciu. Pozostał świadomy, choć nie odczuwał bólu. Jack Nicholas nie miał obaw ani przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego. Był świetnym kandydatem ze względu na swój wiek i niskie ryzyko komplikacji.

To było całkiem fajne doświadczenie wiedzieć, co się dzieje w czasie rzeczywistym i być świadomym skali tego, co robią. W pewnym momencie operacji pamiętam, że zapytałem: “czy powinienem spodziewać się, że znieczulenie rdzeniowe zadziała?”. Już wykonali mnóstwo pracy, a ja byłem całkowicie nieświadomy tego faktu. Naprawdę, żadnych odczuć. Podano mi trochę środków uspokajających dla własnego komfortu, ale nadal byłem świadomy tego, co robią. Zwłaszcza, gdy wyczytali moje imię i opowiedzieli mi o pewnych kamieniach milowych, które osiągnęli“. – wspomina Nicholas.

Nicholas opuścił szpital dzień po udanej operacji, która miała miejsce 24 maja. Zwykle pacjenci po przeszczepie nerki w Northwestern Memorial Hospital przebywają w szpitalu przez 2-3 dni. Teraz, kilka tygodni po zabiegu, Nicholas wrócił do normalnej aktywności i może sobie pozwolić na mniej restrykcyjną dietę, w tym jedzenie pizzy.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły