Dźwiękosfera w szpitalu w Tychach: ciekawe rozwiązanie

Szpital wojewódzki w Tychach wprowadził innowacyjną dźwiękosferę, stając się pierwszym tego rodzaju ośrodkiem w Polsce. System ten tworzy spokojną atmosferę między ciszą w salach pacjentów a codziennym hałasem oddziału. Każde pomieszczenie wypełnia inny, kojący dźwięk, mający na celu poprawę komfortu pacjentów.

– W każdej sali chorych oraz pozostałych pomieszczeniach oddział chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu zostały zainstalowane głośniki. Z nich pacjenci oraz kadra słyszeć będą kojące dźwięki. Nie będzie to radiowęzeł z muzyką klasyczną czy zapętloną muzyką relaksacyjną, a generatywne kombinacje dźwięków, komponowane przy użyciu specjalnego algorytmu – można przeczytać w komunikacie prasowym.

Dźwiękosfera w szpitalu wojewódzkim w Tychach ma stanowić kompromis między ciszą w salach pacjentów a naturalnym hałasem oddziału. Każde pomieszczenie będzie wypełnione innymi dźwiękami – odrębne zestawy dla sal pacjentów, izolatek, sal pooperacyjnych i korytarzy. Głośność łatwo się modyfikuje, dostosuje do specyfiki i potrzeb każdej przestrzeni.

– Muzyka będzie powstawać za pomocą specjalnej aplikacji do programowania dźwięku na bazie istniejących już nagrań i efektów oraz zgodnie z ustalonym scenariuszem. Algorytm będzie tworzyć niespotykane i jedyne w swoim rodzaju kompozycje. Nigdy się nie powtórzą, a jednocześnie będą przyjemne dla ucha, pomagając w relaksie i rekonwalescencji. (…). Dźwiękosferę będzie można zaprogramować zgodnie z zegarem, porami dnia oraz na bieżąco modyfikować kompozycje.

Szpital wojewódzki w Tychach zakończył remont oddziałów chirurgii rekonstrukcyjnej narządu ruchu oraz chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prace kosztowały ponad 24 mln zł. Z czego miasto Tychy sfinansowało prawie 23,74 mln zł, a szpital dołożył około 330 tys. zł. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie czekają szpital.

– Ale to nie koniec zmian w naszym szpitalu. Planujemy w przyszłości realizację kolejnych inwestycji. W tym uruchomienie w miejscu obecnej Izby Przyjęć Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Także remont kolejnych oddziałów oraz modernizację lub budowę nowego bloku operacyjnego – podkreśla Mariola Szulc, prezes Szpitala Megrez w Tychach. 

Źródło: dziennikzachodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły