Odkryli komórki, które pomogą w walce z chorobami dróg oddechowych

Naukowcy odkryli wcześniej pomijany typ komórek, które mogą pomóc w rozwijaniu nowych metod leczenia chorób dróg oddechowych.

W naszym organizmie są biliony komórek, które mają swoje miejsce i spełniają rolę w naszym ciele. Naukowcy poświęcają dużo czasu zwłaszcza na badanie układu oddechowego, bo jest tam naprawdę duża różnorodność komórek. Żeby leczyć przewlekłe choroby, należy zrozumieć proces specjalizacji, przez który przechodzą komórki.

W czasopiśmie Science Advances badania na ten temat opublikowali naukowcy z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego pod przewodnictwem prof. Kedara Natarajana. Odkryli, że choć los przechodzących przez specjalizację komórek jest początkowo zdeterminowany, to jednak można go zmienić.

WHO szacuje, że aż 15% zgonów na świecie jest spowodowanych chorobami dróg oddechowych. Przykładowo na astmę choruje 339 milionów osób. Dlatego duńscy badacze przyjrzeli się procesom powstawania różnych komórek. Dowiedzieli się, że istnieją komórki, które w ciągły sposób podejmują decyzję, jaką postać ostatecznie przyjąć.

“Nasza analiza wychwyciła nową populację progenitorową. Chodzi o macierzystą populację komórek w nabłonku śluzówkowym, takim jak drogi oddechowe, składającą się z różnych typów komórek. Pojawia się ona znacznie wcześniej niż oczekiwano i przyczynia do powstania wszystkich głównych typów komórek, podkreślając kluczową rolę heterogenności komórkowej przed zaangażowaniem się w specjalizację” – wyjaśnia profesor. – “Podczas naszej pracy odkryliśmy populację progenitorową, która naszym zdaniem została wcześniej przeoczona. Komórki te nazywamy wczesnymi progenitorami nabłonkowymi. Podejmują one specjalizację, aby stworzyć późne populacje jonocytów, komórek kubkowych i komórek podstawnych. Proponujemy zatem model, w którym wczesne progenitory nabłonkowe przechodzą zmiany losów w sposób ciągły, niehierarchiczny, co różni się od modelu standardowego.”

Ważne badania

Naukowcy zbadali komórki pochodzące z tkanki w drogach oddechowych. U osób z astmą procesy ich specjalizacji są one zaburzone.

– “Aby zrozumieć, co się dzieje, gdy pojawiają się przewlekłe choroby układu oddechowego, musimy mieć lepszy obraz wszystkich stanów, przez które przechodzi komórka na etapie specjalizacji. Często badamy, co dzieje się z komórką po jej zepsuciu, a następnie próbujemy ją naprawić. Powinniśmy również badać, jak powstaje komórka, aby lepiej zrozumieć, jak ulega uszkodzeniu. Komórki organizmu odnawiają się przez cały czas. Więc kiedy wiemy, jak można wpływać na decyzję komórki po drodze, wiedza ta może pomóc otworzyć nowe drzwi do tego, jak leczymy choroby takie jak astma” – podkreśla uczony.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły