Prowadzi wyjątkowy zespół pieśni i tańca. Magia folkloru i tradycji

Bożena Baranowska to dyrektorka Zespołu Pieśni i Tańca “LUBLIN”, który obchodzi jubileusz 75 lecia działalności. To największy tego typu zespół w Polsce. W ten sposób kultywują tradycję i pokazują nasz piękny folklor.

Zespół Pieśni i Tańca “LUBLIN” to praktycznie największy tego typu zespół w Polsce. Jego częścią są zarówno dorośli, jak i młodzież i dzieci. Dyrektorka zespołu zapytana o to, dlaczego jest tak atrakcyjny nawet dla młodych ludzi, odpowiada:

“To jest po pierwsze renoma Zespołu. Po drugie:w tym zaganianym świecie muszą być jakieś rzecz stałe, jak na przykład tradycja. Po trzecie to rodzice przyprowadzają do Zespołu pięcio czy sześciolatki i oni muszą być co do tego przekonani. Kiedy organizujemy lekcje folkloru w przedszkolach, dzieci są zachwycone obrazkami, w których tu się tańczy, tu się śpiewa, tu się gra, tu się opowiada o tradycjach. Nie wiem, to jest magia folkloru. To jest magia tradycji”.

To jest właśnie magia rzeczy trwałych i niezmiennych.

“Jeżeli ta magia oczarowała mnie jako dziecko, chciałam tylko to robić, do tej pory to robię i nadal mnie to wzrusza, to widocznie jest to ludziom potrzebne, jest bliskie ich sercom. Przychodzą, śpiewają, nucą sobie piosneczki, marzą o tym, żeby założyć wianuszek na głowę, ubrać strój ludowy, przychodzą na jarmarki, kupują rękodzieło ludowe. My to kochamy, my to przekazujemy i tyle.”

Łączy ich nie tylko uwielbienie tradycji i wspólna pasja. Oni po prostu kochają spędzać czas razem i poznawać innych ludzi.

“To też magia wspólnego czasu na próbie, na koncercie, na obozach czy na występach w Polsce i za granicą. Zwiedzają świat, uczą się, poznają ludzi i inne kultury i tradycje, zaprzyjaźniają się, są wolontariuszami, pilotami zagranicznych grup podczas festiwali. Świat się otwiera na nich, a oni czują się spełnieni, potrzebni i dowartościowani” – podkreśla Bożena Baranowska.

Źródło: dziennikwschodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły