Okuliści z Lublina uratowali wzrok Ukrainki

Okuliści z Lublina uratowali wzrok Ukraince, która ucierpiała przez eksplozję bomby. Do kliniki trafiły także jej dzieci – lekarze robią wszystko, by także im pomóc.

Pani Olena i jej pięcioletni synowie ucierpieli w wyniku eksplozji bomby. Podczas bombardowania cała trójka straciła wzrok.

Otrzymali pomoc w Klinice Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Rodzinę skierowano tam ze szpitala we Lwowie.

– “Wszyscy troje bardzo ucierpieli w wyniku działań wojennych. Podczas eksplozji bomby doszło do poranień obu oczu u całej trójki. Gdy do nas przyjechali, to w ogóle nie widzieli. Serce nam się krajało, patrząc, jak mama po omacku próbowała opiekować się swoimi synami” – powiedział prof. Robert Rejdak, kierownik kliniki. 

Ukrainka zmagała się z obustronną zaćmą pourazową. Co więcej, w jednym oku tkwiło ciało obce. Specjaliści z Lublina przeprowadzili szereg zabiegów na obu oczach. Z prawego oka udało im się usunąć kawałek szkła. Następnie podczas bardzo skomplikowanej operacji wszczepili soczewki wewnątrzgałkowe. Najważniejsze, że owe operacyjne leczenie przyniosło pozytywny efekt i pacjentka odzyskała wzrok.

– “W tej chwili mama odzyskała pełne widzenie. Jest bardzo szczęśliwa, uśmiechnięta i może się opiekować dziećmi” – podsumował profesor Rejdak.

Teraz okuliści walczą o wzrok synów pani Oleny – pięcioletnich bliźniaków. Jeden z nich został już poddany zabiegowi witrektomii, który polega na wycięciu ciała szklistego – żelowej substancji wypełniającej wnętrze gałki ocznej. Najprawdopodobniej oboje przejdą jeszcze po dwie operacje.

– “Patrząc na to, jak się poruszają, bawią, to można powiedzieć, że ich widzenie się poprawia. Wszystko idzie ku dobremu, ale leczenie nie jest jeszcze zakończone” – podkreślił kierownik kliniki.

Do Kliniki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego trafia coraz więcej pacjentów z Ukrainy. To dlatego, że specjaliści z Lublina cały czas są w kontakcie z okulistami ze Lwowa i służą im medyczną pomocą. Medycy z Ukrainy konsultują się z lubelskimi lekarzami przez internet.

Warto zaznaczyć, że lubelska klinika jest jedną z najlepszych ośrodków okulistyki w Europie.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły