Pamiętajmy o ich kobiecej sile: Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, obchodzony 11 października, to ważna okazja do przypomnienia o prawach i potrzebach dziewcząt na całym świecie. Chociaż wiele osiągnięto w dziedzinie równości płci, wciąż istnieją poważne wyzwania, które dziewczęta muszą pokonywać.

11 października to dzień, który może być pretekstem do ważnych rozważań na temat roli młodych dziewczyn w naszym społeczeństwie. Warto zwracać uwagę na kwestie związane z ich zdrowiem, edukacją, odżywianiem, a także na przemoc i dyskryminację, które nadal je dotykają z powodu płci. To także moment, aby podkreślić znaczenie zapewnienia dziewczętom równej szansy na rozwijanie swojego potencjału. Ten dzień to przypomnienie, że prawa i dobrostan dziewcząt są niezmiernie istotne dla budowania lepszego świata.

“Bardzo często normy społeczne ograniczają dostęp dorastających dziewcząt do przestrzeni publicznej. Sprowadzają dziewczęta do bycia potulnymi i posłusznymi, do bycia grzecznymi dziewczynkami. Wzmacniają przekonanie, że wygląd dziewcząt oraz ich potencjalna i faktyczna rola w pracy opiekuńczej są cenione bardziej niż ich nauka w szkole, przywództwo w biznesie czy głos w kształtowaniu polityki” – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska.

Na całym świecie istnieją nierówności i uprzywilejowania, które nadal sprzyjają chłopcom, a te nierówności są obecne na wielu płaszczyznach. Mowa o strukturach społecznych, jak i w kulturze oraz w zachowaniach rodzinnych i indywidualnych przekonaniach. Dlatego to chłopcy często czerpią korzyści i mają przewagę w porównaniu do dziewcząt w wielu aspektach życia.

“Wyobraźmy sobie świat, w którym wszystkie dziewczęta mają możliwość i przestrzeń do kształtowania polityki rządowej. Albo też zasad i norm, według których powinny działać firmy, lub kierowania działaniami w zakresie badań i innowacji. To wymaga wytężonej pracy nas wszystkich, ale wierzę, że jest możliwe do zrealizowania” – zaznacza.

Wspieranie dziewcząt i zachęcanie ich do rozwoju ma ogromne znaczenie nie tylko dla nich samych, ale także dla społeczeństwa jako całości. To inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści na wielu płaszczyznach i prowadzi do bardziej sprawiedliwego, równego i zrównoważonego społeczeństwa.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły