“Podaruj Wigilię”: bardzo ważna inicjatywa dla seniorów

W wielu przypadkach starsze osoby są pozostawione same sobie, ponieważ ich rodzina i przyjaciele albo już nie żyją, albo mieszkają zbyt daleko. Z tej przyczyny Stowarzyszenie mali bracia Ubogich organizuje akcję “Podaruj Wigilię”. Ma ona na celu zorganizowanie świątecznych spotkań dla samotnych seniorów w Warszawie i Legionowie.

Polacy coraz bardziej uznają Boże Narodzenie za święto skupiające się wokół rodziny. Badania CBOS potwierdzają tę tendencję – w 2007 roku 48% badanych wskazało, że dla nich Boże Narodzenie to głównie święto rodzinne. W 2017 roku odsetek ten wzrósł do 53%, a w 2022 roku już 56% ankietowanych podzielało tę opinię.

Niestety wiele starszych osób jest samotnych. Dlatego nie mają z kim spędzić Świąt Bożego Narodzenia.

“W święta starsze osoby nie mają z kim podzielić się opłatkiem, celebrować radości, pięknych chwil” – mówi Joanna Mielczarek Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. –  “Osamotnieni seniorzy cierpią, kiedy przez okno obserwują, jak sąsiedzi noszą choinki do domów, telewizja i radio nadają kolędy, wokół widzą tyle radości i rodzinności, a u nich w mieszkaniu panuje pustka i cisza. Do ostatniej chwili tli się w nich myśl, że ktoś ich odwiedzi, że poczują świąteczną bliskość. W Wigilię samotność jest najbardziej dojmująca.”

Corocznie przed Bożym Narodzeniem Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przygotowuje inicjatywę o nazwie “Podaruj Wigilię”. Dzięki tej akcji ponad 700 osób w 12 miastach w Polsce ma szansę uczestniczyć w specjalnych, uroczystych spotkaniach. Podczas tych wydarzeń, seniorzy mogą połączyć się z wolontariuszami, spędzić czas przy kolędach, delektować się świątecznymi potrawami. Ale najważniejsze jest to, że mogą doświadczyć bliskości i wspólnoty, poczuć ciepło i radość towarzyszące obecności drugiego człowieka. Osoby wspierające akcję zapewniają posiłki, prezenty, transport na miejsce oraz opiekę podczas spotkania. Nawet ci seniorzy, którzy nie są w stanie osobiście uczestniczyć w spotkaniu wigilijnym, są odwiedzani w swoich domach przez wolontariuszy. Dzięki temu żaden z podopiecznych Stowarzyszenia nie pozostaje sam w tak pięknym okresie jak Boże Narodzenie.

Źródło: ngo.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły