Pokonała nowotwór i teraz pomaga innym

Emily Whitehead w wieku pięciu lat zachorowała na białaczkę limfoblastyczną. Poddano ją eksperymentalnej terapii immunologicznej. Udało jej się pokonać nowotwór i teraz pomaga innym, którzy się z nią zmagają.

U Emily Whitehead zdiagnozowano białaczkę limfoblastyczną w 2010. Miała wtedy zaledwie pięć lat. Jej rodzice starali się zrobić wszystko, by córka wróciła do zdrowia. To jednak nie było tak łatwe. Nie wiedzieli czy przeżyje. Lekarze przepisali jej 26-miesięczną chemioterapię.

„Powiedziałem Emily, że jeśli musiałbym doczołgać się do bieguna północnego, to bym to zrobił, jeśli dzięki temu ona by wyzdrowiała” – opowiada tata dziewczyny, Tom Whitehead.

Pierwsze kilka tygodni leczenia było traumatyczne. Dziewczynka miała gorączkę, bo wdała się bardzo groźna i rzadka infekcja. Lekarze zastanawiali się czy nie przeprowadzić amputacji nóg. Choć jej stan poprawił się po miesiącu, to niestety nowotwór powrócił po pierwszej, jak i drugiej chemioterapii. Dlatego onkolodzy dawali jej zaledwie 30% szans na przeżycie.

Rodzice Whitehead zdecydowali się poddać córkę eksperymentalnej terapii immunologicznej – CTLo19. Wiązało się to z dużym ryzykiem, ale wiedzieli, że może to jedyna nadzieja na powrót do zdrowia.

Dokładnie dwa lata po diagnozie podano dziewczynce zmodyfikowane limfocyty T. Leczenie na szczęście przyniosło efekty. Wszystkie komórki rakowe zostały zniszczone. Od tego momentu nie było żadnego nawrotu choroby.

Leczenie zakończyło się sukcesem. Dlatego Emily robi teraz wszystko, by podnosić świadomość na temat alternatywnych sposobów walki z rakiem. Wspiera fundacje Stand Up To Cancer i St. Baldrick’s, które zbierają środki na szpital w Filadelfii. Co roku uczestniczy także w konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem w Waszyngtonie. Jest bowiem pierwszym dzieckiem, które wyleczono dzięki terapii CTLo19.

„Rozpowszechnianie wiedzy na temat metod leczenia, takich jak CAR T-cell, jest dla mnie bardzo ważne” — podkreśla 17-latka. – „To cud, że wciąż żyję – i jestem za ten dar bardzo wdzięczna” – dodaje.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły