Polak wygrywa Międzynarodową Trybunę Kompozytorów

W Wilnie zakończyła się 70. edycja Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Utwór “Totentanz” Rafała Ryterskiego, Polaka, wygrał tę jubileuszową odsłonę. Zgłoszony został przez Program 2 Polskiego Radia.

W Wilnie odbyła się 70. edycja Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Utwór “Totentanz” autorstwa Rafała Ryterskiego zdobył pierwsze miejsce w jubileuszowej edycji flagowego programu Międzynarodowej Rady Muzycznej. Konkurs ten honoruje najlepsze produkcje radiofonii publicznych w zakresie muzyki współczesnej.

– To była bardzo mocna pozycja w gronie utworów przesłuchiwanych podczas Trybuny i delegaci z wielu radiofonii nie mieli wątpliwości, że jest to utwór zwycięski. Mamy w tym utworze odniesienia i cytaty z wielu dzieł innych kompozytorów – zaznaczyła Joanna Grotkowska, wysłanniczka Polskiego Radia na to wydarzenie.

To utwór bardzo ważny dla jego autora.

 Jest to utwór, który jest nierozerwalnie związany z całą sferą działalności Rafała Ryterskiego nie tylko jako twórcy i kompozytora, ale także aktywisty i kuratora, który zaistniał koncertem “We are here” – mówiła wysłanniczka.

Rafał Ryterski jest kompozytorem i twórcą projektów multimedialnych. Jest także współzałożycielem kolektywu kompozytorskiego gen~.rate. Studiował kompozycję multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Skończył też kompozycję klasyczną w The Royal Academy of Music w Aarhus. Brał udział w wielu kursach i sympozjach. Dokładniej takich jak Next Generation podczas Donaueschinger Musiktage oraz Sommerkurse für Neue Musik w Darmstadcie.

Artysta występuje na dużych festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Kody w Lublinie, Elementi w Krakowie i Dni Muzyki w Gdańsku. Gra także w klubach. Rafał Ryterski organizuje wydarzenia artystyczne. Jest odpowiedzialny za wiele własnych koncertów oraz występy kolektywu gen~.rate.

Jego udział w tak prestiżowym konkursie i zdobycie głównej nagrody jest dowodem na wysoką jakość jego twórczości. Wyróżnienie to podkreśla jego talent i osiągnięcia w dziedzinie muzyki współczesnej.

Źródło: polskieradio.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły