W Polsce odbyło się pierwsze wszczepienie sztucznego serca

Na początku kwietnia zespół pod kierownictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka dokonał historycznego zabiegu, wszczepiając pierwsze w Polsce całkowicie sztuczne serce Aeson Carmat. To niezwykłe osiągnięcie, będące dopiero 58. takim przypadkiem na świecie, otwiera nową erę w polskiej medycynie.

Niewydolność serca dotyka około miliona Polaków i jest to bardzo poważna choroba, która cechuje się wysoką śmiertelnością. Każdego roku z jej powodu umiera ponad 140 tysięcy osób. To “cichy” zabójca, który przez długi czas może nie dawać żadnych objawów, ale może prowadzić do zawału serca i śmierci, nie tylko wśród starszych ludzi (średnia wieku w Polsce wynosi 75 lat).

Niewydolność serca można leczyć terapiami kardiologicznymi, ale czasem leki nie działają. Wtedy konieczny jest przeszczep serca. W 2023 roku przeprowadzono w Polsce 178 takich operacji, według Poltransplant. Czasami pacjent nie kwalifikuje się do przeszczepu żywego organu i potrzebuje urządzenia wspomagającego pracę serca. Na świecie coraz częściej używa się całkowicie sztucznych serc (Total Artificial Heart, TAH). Najnowsze takie serce zostało niedawno wprowadzone również w Polsce.

4 kwietnia 2024 roku w Klinice Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wszczepiono pacjentowi sztuczne serce. To serce pochodzi od francuskiej firmy Carmat. Było to pierwsze użycie tego typu serca w Polsce i 58. na świecie. Serce Aeson jest uważane za najnowocześniejsze sztuczne serce dostępne dla pacjentów.

Biorcą sztucznego serca Aeson jest 37-letni mężczyzna. Trafił do szpitala z ciężką niewydolnością obu komór serca. Ze względu na poważne nadciśnienie płucne i inne choroby, nie kwalifikował się do przeszczepu ludzkiego serca. Teraz ma szansę na względnie normalne życie. Rokowania dla pacjentów z sercem Carmat na świecie są obiecujące.

Przed pierwszym w Polsce wszczepieniem sztucznego serca Aeson, eksperci z francuskiej firmy Carmat przeszkolili polskich kardiochirurgów. Szkolenie obejmowało całą procedurę oraz opiekę nad pacjentem przed i po operacji. Zabieg u 37-letniego pacjenta przeprowadził zespół kardiochirurgów pod kierownictwem prof. Mariusza Kuśmierczyka, szefa Kliniki Chirurgii Serca, Klatki Piersiowej i Transplantologii.

Źródło: focus.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły