85-latek napisał w tym roku maturę! W życiu wszystko jest możliwe

Józef Peruga udowadnia, że wiek to naprawdę tylko liczba. Ten 85-letni senior z Kalisza przystąpił do matury i zdobył wielką popularność w ostatnich dniach. Zaskakujące jest to, że musiał samodzielnie przygotować się do egzaminu, ponieważ nikt nie chciał podjąć się nauczania takiego ucznia.

85-letni Józef Peruna stał się najstarszym maturzystą tego roku, pokazując, że nigdy nie jest za późno na naukę. Na swojej drodze musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, ale ostatecznie do egzaminu przygotował się sam.

Pan Józef pochodzi z Turku, ale mieszka w Kaliszu już od ponad dwóch dekad.

 “W czasie wojny, jako małe dziecko, był więźniem niemieckiego obozu. Mieszkał w kilku rejonach kraju, między innymi w Kowarach. Przez lata pracował jako kierowca autobusów i ciężarówek” – napisał na swoich mediach społecznościowych Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Z powodu wojny nie mógł podejść do matury. Jednak jego marzenie o zdobyciu dyplomu nigdy nie zgasło. Zawsze wierzył, że kiedyś uda mu się je zrealizować. Po wielu latach osiągnął swój cel. W tym roku napisał maturę z języka polskiego, niemieckiego, matematyki i geografii.

“Z wykształceniem żyje się łatwiej. Chciałem być policjantem, pracować w wydziale ruchu drogowego. Nie udało się, bo tego wykształcenia zabrakło. Idźcie na maturę. Warto. Nie ma się czego bać!” – przyznał pan Józef. Cytat znalazł się na oficjalnej stronie Kalisza.

Mężczyzna napotkał jednak wiele przeszkód. Mimo że miał ogromną motywację i zapał do nauki, nie udało mu się znaleźć nauczyciela, który pomógłby mu w przygotowaniach do matury. Jak sam twierdzi, jego wiek zniechęcił potencjalnych korepetytorów.

“Obszedłem cały Kalisz i nikt nie chciał się podjąć. Mówili, że mają już komplet” – wspomina 85-latek.

To jednak go nie zniechęciło. Senior zdecydował, że sam przygotuje się do egzaminu. Ponieważ na co dzień nie korzysta z urządzeń takich jak tablet czy komputer, spędzał całe dnie w bibliotece. Języka niemieckiego nauczył się, słuchając kaset w samochodzie.

Jak sam przyznaje, nie zamierza na tym poprzestać. Jeśli pozwoli mu na to zdrowie, Józef Peruga planuje podjąć studia na kierunku ekonomia.

Źródło: kobieta.wp.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły