Polscy i tajwańscy naukowcy stworzą nowe implanty dentystyczne

Na Politechnice Wrocławskiej oraz na National Taipei University of Technology pracuje się nad nowymi rozwiązaniami w dziedzinie implantów dentystycznych. Te nowatorskie implanty są wykonane z ceramicznych struktur wydrukowanych w technologii 3D.

Polscy i tajwańscy naukowcy opracowują nowe rodzaje implantów zębowych. Są one tworzone z materiałów ceramicznych, które drukuje się w technologii 3D. Mają one w sobie rdzeń wykonany z metalu. Co ważne, używają także specjalnego rodzaju magnezu, który stopniowo rozkłada się w organizmie, pozwalając kościom stopniowo zrosnąć się z implantem. To sprawia, że jest on bardziej trwały i lepiej przylega do otaczających tkanek.

„Ich efektem będzie kompozytowy implant, który potencjalnie będzie mógł zastąpić ludzki ząb. Jego rusztowanie powstaje z tlenków glinu i jest wytwarzane metodą przyrostową – czyli tzw. drukiem 3D, co gwarantuje, że będzie dopasowany +na wymiar+ do potrzeb konkretnego pacjenta” – napisano w komunikacie, który przekazała uczelnia.

Najpierw naukowcy z Tajwanu, współpracując z Polakami, opracowują preformy ceramiczne. Na Politechnice Wrocławskiej badacze nasycają te struktury metalowym stopem magnezu, który jest bezpieczny dla organizmu. Dzięki temu implanty będą mogły stopniowo zintegrować się z kośćmi w jamie ustnej.

„Jesteśmy we wstępnym etapie naszego projektu, dlatego na razie testujemy dwie techniki odlewnicze i później wybierzemy tę najbardziej korzystną” – mówi dr inż. Anna Dmitruk.

Badacze z Politechniki Wrocławskiej testują różne prototypy implantów. Przeprowadzają testy, aby sprawdzić, czy są one wystarczająco wytrzymałe, czy połączenia są solidne, oraz czy materiały użyte do stworzenia implantu zachowują się poprawnie pod wpływem zmian temperatury. Chcą się upewnić, że implanty nie zmieniają swojego kształtu w sposób, który mógłby prowadzić do uszkodzeń, takich jak pęknięcia.

Badania w ramach projektu CERMET będą trwały przez trzy lata. Ich celem jest opracowanie prototypu implantu. Dopiero po stworzeniu prototypu naukowcy będą mogli szukać funduszy na kolejne etapy prac, na przykład na badania przedkliniczne.

Źródło: naukawpolsce.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły