Wspólna zabawa w Hali Sportowej, która pokazuje, że nie ma barier

Setki dzieci z przedszkoli, szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych spotkały się w Hali Sportowej w Częstochowie, aby wziąć udział w corocznej imprezie z grami i zabawami ruchowymi. Wydarzenie to, które łączy rywalizację sportową między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi, odbyło się już po raz dwudziesty drugi.

Pomysł zorganizowania imprezy narodził się w Miejskim Przedszkolu Integracyjnym nr 43 w Częstochowie. Pierwszy konkurs gier i zabaw ruchowych miał miejsce w 2001 roku, a początkowo odbywał się na niewielkiej sali gimnastycznej. W miarę wzrostu zainteresowania uczestnikami, impreza przenosiła się z jednego miejsca do drugiego. Najpierw do Gimnazjum nr 2 przy ulicy Baczyńskiego, potem do sali sportowej przy ulicy Rejtana, aż ostatecznie do Hali Sportowej przy ulicy Żużlowej. Wraz z upływem lat liczba uczestników stale wzrastała. W tegorocznej edycji w rywalizacji sportowej wzięły udział dzieci z przedszkoli integracyjnych oraz uczniowie ze szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

– Już po raz 22. udało się zorganizować turnieju gier i zabaw ruchowych – mówi Dorota Jarzębska, dyrektor Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43 w Częstochowie. – Dzieci się doskonale bawią. Mam nadzieję, że z niecierpliwością czekały na ten dzień. W każdym roku staramy się przygotować inne atrakcje, aby móc zaskoczyć najmłodszych i sprawić im niespodziankę – dodaje.

Celem imprezy jest promowanie integracji między dziećmi pełnosprawnymi a tymi z ograniczeniami w rozwoju. Podczas zawodów uczestnicy z różnych drużyn brali udział w różnorodnych konkurencjach sportowych. Emocje podczas tych wydarzeń zawsze były ogromne, ale dla wszystkich najważniejsze było wsparcie publiczności, głośne oklaski i uczucie akceptacji.

– Idea polega na tym, aby zintegrować środowiska dzieci z niepełnosprawnością, z tymi zdrowymi. Tak, aby wszyscy dobrze się czuli i jedni zauważyli tych drugich – podkreśla pani Jarzębska.

Na koniec wydarzenia wszyscy uczestnicy otrzymują specjalne nagrody. Chociaż rywalizują między sobą podczas różnych konkurencji, to na zakończenie imprezy dla wszystkich przygotowano miłe niespodzianki. Placówki, z których pochodzą dzieci, zostają uhonorowane prezentami, dyplomami i medalami.

Źródło: dziennikzachodni.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły