Pomogła 40 prześladowanym rodzinom z Afganistanu

María José, prawniczka z Madrytu, pomogła 40 prześladowanym rodzinom z Afganistanu. Założyła stowarzyszenie i teraz skupia się na wsparciu afgańskich kobiet.

W 2021 roku Talibowie zajęli Kabul. Wtedy María José otrzymała niepokojącą wiadomość na Whatsappie. Okazało się, że na jednej z grup ktoś prosi o pomoc dla dwóch sióstr z Afganistanu. Kobiety potrzebowały natychmiastowej pomocy, bo znalazły się w niebezpieczeństwie. Prawniczka z Madrytu zdecydowała się działać.

“Jeden znajomy pomógł mi skontaktować się ze Sztabem Obrony Narodowej. Sprawdzili, że chodzi o dwie młode, niezamężne kobiety i wciągnęli je na listę osób do ewakuacji. Procedury ewakuacji są bardzo złożone, ponieważ pierwszeństwo mają przedstawiciele dyplomacji oraz współpracownicy z rodzinami. Udało się jednak wykorzystać tę ścieżkę i je ewakuować” – opowiada kobieta.

W ten sposób María José uratowała życie dwóm Afgankom, mimo że wcześniej w żaden sposób nie była związana z tym krajem.

To był przełomowy moment. Różne organizacje pozarządowe zwróciły się do prawniczki z prośbą o pomoc, bo zobaczyły jak bardzo skuteczne są jej działania. María José zaangażowała się w sprawę. Pomogła aż 40 prześladowanym kobietom i ich rodzinom. Potem założyła wraz z koleżankami Stowarzyszenie Netwomening, które wspiera 80 rodzin.

„Mam pełne ręce roboty. Kobiety starają się sprowadzić do Hiszpanii siostry, szwagierki i innych krewnych” – przyznaje María José. – „Cały czas pomagam, jak tylko mogę. Czasami pomoc polega na tym, że z Afganistanu docierają do hiszpańskich ambasad w innych krajach, np. w Islamabadzie, Teheranie, Abu Zabi, Stambule czy Nowym Delhi”.

María José chce się skupić przede wszystkim na pomocy kobietom, bo to właśnie one są jedną z najbardziej prześladowanych grup przez Talibów. Prawniczka stara się je jak najszybciej sprowadzić do bezpiecznego kraju. Te, które docierają do Hiszpanii, mogą liczyć na wsparcie stowarzyszenia Maríi.

„Oby mój przykład zainspirował innych do pomocy” – mówi kobieta.

Co ciekawe, już sześć organizacji poszło w ślady prawniczki z Madrytu.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły