Porusza się na wózku i jest mistrzynią tańca

16-letnia Sara Staszyszyn właśnie wróciła z mistrzostw tanecznych Malta Open Dance Spectacular 2022. Zajęła tam trzecie miejsce aż dwukrotnie. W swojej karierze ma już wiele sukcesów – w sumie przez 6 lat zdobyła aż 20 medali.

Sara Staszyszyn choruje na wrodzoną łamliwość kości. Przez tą rzadką chorobę genetyczną porusza się na wózku. To nie przeszkodziło jej w tańcu.

Sara pokochała taniec od pierwszego wejrzenia. Już w podstawówce chciała zacząć tańczyć. Wydawało się jej to jednak niemożliwe. Jej kości mogą się złamać nawet samoistnie w czasie snu. Dlatego nie sądziła, że kiedykolwiek spełni swoje marzenie. Co więcej, w Przemyślu, skąd pochodzi Sara, nie ma szkoły tańca dla osób na wózkach.

Siostra 16-latki zdecydowała się ją wesprzeć. Razem obdzwoniły wszystkie miejsca, w których odbywają się lekcje tańca. W końcu natrafiły na Rafała Zakielarza.

“Dałam numer mamie, która zadzwoniła tam pełna obaw. Mama nie robiła sobie i mnie wielkich nadziei. Ale pan Rafał powiedział, żebym przyszła” – zaznacza Sara. – “Na początku myślał, że to będzie dla mnie zabawa, ale gdy zobaczył, jak poważnie traktuję treningi, postarał się o partnera dla mnie i uczył nas indywidualnie. Dlatego moje sukcesy są także jego zasługą. Muszę też podziękować mamie, która ze mną wszędzie jeździ. I oczywiście sponsorom moich wyjazdów, czyli firmie OBPON i Zamkowi Dubiecko, bez nich te podróże nie byłyby możliwe” – dodaje.

Sara marzy o tym, by być instruktorką tańca osób niepełnosprawnych. Teraz jednak skupia się na swojej pasji.

“Nie boję się tańczyć. Przyzwyczaiłam się do choroby, chociaż nie powiem, żeby nie było na początku ciężko. Zastanawiałam się, dlaczego ja choruję. Nie życzę tego nikomu, ale było mi ciężko to zrozumieć. Zdaję sobie sprawę, że może dojść do złamania, ale myślę, że co ma być, to się stanie. Kocham taniec i chcę realizować tę pasję” – mówi Sara. – “Taniec mnie motywuje i otwiera. Podobają mi się wszystkie style taneczne, ale najbardziej samba”.

Dziewczyna osiąga wielkie sukcesy. Ma prawdziwy talent. Mimo ryzyka złamania, nie chce odpuścić żadnej możliwości rozwoju.

Źródło: pl.aleteia.org

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły