Potrafi wykrywać zawały serca, a jest wielkości pudełka zapałek

Zespół dr. Łukasza Kołtowskiego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stworzył niezwykłe urządzenie. Ma ono wielkość pudełka zapałek, a potrafi wykrywać zawały serca. To świetna alternatywa dla przestarzałej aparatury medycznej.

Urządzenie skonstruowane przez kardiologów z Warszawy to prawdziwy przełom. Jest ono w pełni mobilne, zatem można je podłączyć do aplikacji w smartfonie. Wtedy algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie stwierdzić wszystkie anomalie i kontrolować pracę serca.

– “To mała kostka wielkości pudełka od słuchawek, coś, co możemy mieć w kieszeni. Podłączamy je do paska EKG, który nazywamy patchem, a który można nosić naklejony na klatce piersiowej. Urządzenie mamy wtedy pod koszulką” – opowiada dr Łukasz Kołtowski, lider zespołu naukowców.

To świetna alternatywa dla holtera EKG. Bowiem żeby zbadać kondycję serca w przypadku holtera trzeba podłączyć od 3 do 12 elektrod. Następnie podpina się je do specjalnego aparatu. Z kolei warszawscy kardiolodzy stworzyli urządzenie, które ma wielkość pudełka zapałek i może być kontrolowane przez smartfon.

 – “To więcej niż popularny holter, bo zwykłe holtery mają mniej odprowadzeń. Poza tym zostały stworzone do wykrywania arytmii, ale nie do wykrywania niedokrwienia albo cech niewydolności serca. A w naszym urządzeniu te dwie bardzo ważne jednostki chorobowe uwzględniamy” – zaznacza lekarz.

Co więcej, szacuje się, że urządzenie wykrywa o 20% więcej zawałów niż zwykłe EKG.

Wynalazek warszawskich kardiologów został już opatentowany i zgłoszony w Polsce jako produkt medyczny. Teraz zespół dr Kołtowskiego szuka inwestorów. Choć sama produkcja aparatury nie jest kosztowna, to jednak potrzebny jest kapitał, by urządzenie mogło wejść do powszechnego użytku.

“Mamy możliwość produkcji patchy EKG, mamy już też kilkadziesiąt gotowych urządzeń. Teraz potrzebujemy jedynie partnera, który sprawi, że urządzenie trafi do lekarzy. To jest teraz największe wyzwanie” – przyznaje dr Kołtowski.

Wynalazek jest na tyle innowacyjny, że może zdobyć popularność nie tylko w Europie, ale też na całym świecie. Jeśli chodzi o polskie szpitale, jest to prawdziwy przełom. Urządzenie pozwoli na lepszą diagnostykę chorób serca. Warto dodać, że w Polsce przyczyną ponad połowy zgonów są właśnie choroby kardiologiczne.

Źródło: tokfm.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły