Wolontariusze posprzątali szlaki. Akcja Czyste Tatry!

Właśnie zakończyła się jedenasta edycja akcji Czyste Tatry. Ponad trzy tysiące wolontariuszy posprzątało szlaki. W sumie zebrali ponad 350 kilogramów śmieci.

Miłośnicy Tatr, mieszkańcy Podhala i turyści czyścili tatrzańskie szlaki. Oprócz tego brali udział w wielu konkursach i warsztatach. Zaś w piątek mogli uczestniczyć w specjalnym koncercie zespołu Zakopower i występie Marcina Dańca.

– “Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią ponownie możemy się spotkać i pobawić w miasteczku Czystych Tatr. Ale przede wszystkim możemy dalej edukować nasze społeczeństwo. Ważna jest zmiana nawyków i zrozumienie, że natura jest dobrem wspólnym, które zostawiamy kolejnym pokoleniom. Zależy nam, żeby jak najwięcej ludzi dołączało do naszej akcji, żeby zmieniała się świadomość ekologiczna Polaków. Zgodnie z tegorocznym hasłem akcji chcemy pozostawić po sobie dobry ślad i chociaż aura dzisiaj nie sprzyja, to naładowani energią po wczorajszym koncercie Zakopower, wyruszamy na sprzątanie tatrzańskich szlaków pełni werwy” – powiedział na briefingu prasowym organizator akcji – Maciej Marculanis.

Razem dla Tatr

Co ważne, akcje od samego początku współtworzy Tatrzański Park Narodowy. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Dotychczas wzięło w niej udział ponad 35 tysięcy wolontariuszy,

– “Leży nam na sercu dobro całych Tatr i sprzątamy je praktycznie codziennie, nie tylko dla milionów ludzi, którzy odwiedzają nas każdego roku, ale przede wszystkim dla mieszkańców gór – dla zwierząt. Szczególnie chcę podziękować naszym wolontariuszom, którzy często wykorzystują swoje urlopy, żeby przyjechać sprzątać szlaki. Edukacja ekologiczna polega także na tym, żeby jak najmniej śmieci wyprodukować, żeby nie kupować wciąż nowych rzeczy, tylko wykorzystywać te, które mamy. Cieszę się, że dzięki akcji Czyste Tatry śmieci w górach jest wyraźnie mniej. Dbajmy o to, co mamy!” – podkreśliła Aurelia Reinholz-Rusek z działu edukacji TPN.

– “Cieszymy się, że tu jesteśmy i połączyliśmy siły ze Stowarzyszeniem Czysta Polska. Edukacja i inspirowanie ludzi są kluczowe do zmiany ich przyzwyczajeń. Odpowiedzialne podejście ekologiczne jest dla naszej marki strategiczne. Działalność na rzecz planety jest szczególnie ważna w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego, którą realizujemy w naszych restauracjach. Już na etapie produkcji opakowań dobieramy odpowiednie surowce właśnie po to, żeby po wykorzystaniu móc je poddać recyklingowi”  – zaznaczyła Katarzyny Kucisz-Rosłoń z McDonald’s Polska – partnera strategicznego akcji.

Źródło: rmf24.pl

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnie artykuły